Управляващи и опозиция влязаоха в остър сблъсък по повод на искането зам.-председателят на НС Мирослав Иванов от промяната да бъде отстранен. Най-остри в атаката си бяха депутатите от ГЕРБ, а "Промяната" защитиха своя представител. Председателят на НС Никола Минчев избра да седи на депутатските банки и да се включва в дебата, а заседанието се водеше от Атанас Атанасов от ДБ.
Не оставам с впечатление за системност при неизпълнение на задълженията и превишаване на правата от страна на Мирослав Иванов. Така защитити заместника си председателят на парламента Никола Минчев. Той посочи, че това са обвиненията към съпартиеца му и е очаквал конкретни примери за това. В искането обаче са посочени 3 казуса - от 1 март, 15 април и 13 май. Първият казус е за наказание "забележка", наложено на Костадин Костадинов от "Възраждане" и излиза, че той е обжалвал пред Председателския съвет. Това обаче не се е случило и наказанието е останало валидно. Самият Костадинов призна от трибуната, че не си спомня за какво е бил наказан - не се помнели забележките, а делата. Вторият казус е с отмененото наказание на Костадин Ангелов от ГЕРБ и третото - отнемането на думата на Десислава Атанасова, която направи изказване след включване на вицепремиера Асен Василев.
Минчев посочи, че ролята на председателите на ПГ е много значима. На практика сте капитан на отбора, скачате за отбора, а и отборът скача за капитана, няма лошо, добави той. По думите му тази значимост може
да обоснове по-висока степен на толерантност, когато правят по-незначителни престъпвания на правилника като да не се прекъсва веднага, щом им изтече времето. "Това се случи и миналия петък, декларацията на г-жа Атанасова продължи над 12 мин. Има ли формалното основания председателстващия да прекъсне изказващия се - има. Но той не го направи. Правилно ли - да, това е духът на уважение към всички народни представители и опозицията, към парламентаризма и политическия плурализъм, в чиято липса го обвинявате", обясни Минчев.
Йордан Цонев от ДПС отбеляза, че е участвал в много подобни процедури по искане и вземане на оставка. И заяви, че това е една от най-неприятните процедури, защото председателите на НС са избрани с доверието и подкрепата на колегите си депутати. "Дори да сме от различни партии имаме някаква степен на доверие, затова тази процедура е много тегава за всеки от нас. Тя обаче се прави, защото подобрява работата, неприятното е, че се влагат лични моменти", заяви той. Цонев отправи хвалби от начина, по който Минчев води НС. И отбеляза, че има правен вакуум, който дава възможност да се злоупотребява с процедурите.
Хасан Адемов пък изреди Стефан Савов, Александър Джендов, Георги Пирински и Юнал Лютфи като добри примери за председатели на НС. И поиска присъстващите да направят сравнение между тях и Иванов. Костадин Костадинов също даде примери, но се върна към годините след Освобождението. Той призова Мирослав Иванов сам да си подаде оставката, защото е дал лош пример. И Костадинов похвали Никола Минчев за воденето на НС и начина, по който успокоявал страстите.
Георги Йорданов от БСП пък е изненадан от начина, по който Иванов се справя, когато попадне в характерни за НС престрелки и се е мъчил да запази спокойствие. Дори припомни случай, в който депутат му занесъл опаковка с лекарства, което било страшно неуважително. Да го оставим да си върши работата и да продължим сериозната си работа, призова социалистът. Ние всички сме били деца , но твърде малко си спомнят за това, цитира той Екзюпери. И Йорданов призна, че духът на парламентаризма много често е нарушаван в пленарната зала, включително и през последните 5 г., въпросът е балансът да не се накланя в една или друга посока. Той се обърна към Радомир Чолаков от ГЕРБ, който през последните 4 г. не е бил в НС и е пропуснал "много случаи, в които председателят на парламента изобщо не даваше думата на опозицията и я отнемаше в първите секунди", визирайки Цвета Караянчева.
"Председателката на нашата ПГ беше обидена. И решението може да бъде по два начина - или като подаде оставка, или като дойде тук и се извини", настоя Чолаков. По думите му Иванов системно демонстрирал неуважение към народни представители на ГЕРБ.
Искрен Митев от Промяната се обърна към ГЕРБ, че нито партията му, нито Иванов им е отнел думата. Думата ви я отнеха българските избиратели, когато решиха да не сте на глас, заяви той, с което вбеси Тома Биков. Гербаджията го обвини, че иска да въздава "мир и правосъдие" като отнема думата на всички и се самозабравя. Той предупреди управляващите да не се самозабравят и посочи, че според тяхното поведение, "никой няма право да протестира и ще му сложим желязна врата и решетка на прозорците". Железните врати ги поставихте вие с вашите действия, опонира му Митев.