Ще продължим да обсъждаме критериите за атестация на професори, има работна група. Но съм убеден, че това е правилният подход. Това заяви министърът на образованието акад. Николай Денков пред журналисти.
Той призна, че част от коментарите на колегите му са основателни, но други се дължали на неразбиране. Затова след като се получат всички предложения, ще се подберат най-подходящите и ще се прецизират таблиците с минималните изисквания.
"Наистина процесът стартира не много удачно през Закона за бюджета, трябваше да е чрез промени в Закона за висшето образование. Ще направим законодателни предложения", допълни Денков.
Според него представените данни, които вчера сравниха бюджетите на БАН и вузовете не били коректни - пропуснато било, че парите за наука за висшите училища тази година са увеличени с 50%. Общият бюджет за университетите е над 640 млн. лв. за тази година, предложени са още 20 млн. лв. за заплати. "От друга страна, БАН трябва да увеличи иновативната си дейност. Целта не е да сравняваме едните с другите", коментира Денков.
Министърът присъства на събитието "Наука за бизнес", което се организира от БАН и агенцията за малки и средни предприятия.
Целта на форума е да постави иновациите на първо място. Това е кауза, за която аз работя от години - да покажем, че българската наука трябва да е и полезна на обществото. С новото министерство на иновациите се създаде баланс, който от години търсим. С министър Лорер сме заедно постоянно по различни форуми и се надявам това сътрудничество да продължи, каза Денков.
Иска ми се с да поставим едно ново начало, че отсега в България започваме да фокусираме нашите усилия и държавни средства за иновации. Закъснели радикално с инвестициите в иновациите. Имената на нашето Министерство на иновациите и растежа и на братското ни Министерство на образованието и науката очертават пътеката на икономическия растеж - българският бизнес, който търси българската наука, и българската наука, която е значително по-смела, каза министър Даниел Лорер.