Родители сменят адреси, за да се доберат до елитните школа
Жителите на Пловдив непрекъснато се увеличават, но в училищата тази есен ще останат незаети места от първолаци. Защото бройките са повече от самите деца - отпуснати са 3400, а хлапетата са 3100.
“Става като в университетите - не им достигат кандидат-студенти да си запълнят местата и
някои от тях едва ли не ги търсят по къщите,
за да ги запишат да учат висше”, коментират просветни работници.
На пръстите на двете ръце обаче се броят предпочитаните школа̀ в Пловдив и битката и тази година ще е за тях. Проблем остава за онези, които няма да могат да си запълнят местата.
От 2 май започна приемът във всички 45 общински училища. Естествено, най-голям е интересът към началния курс на СУ “Патриарх Евтимий”, известно като “Малката Лиляна” (допреди промените гимназията носеше името на партизанката Лиляна Димитрова - б.а.). Родители променят адресните си регистрации, само и само детето им да попадне в това училище. Местата обаче тази година за първолаци са само 96 и отново някои ще останат разочаровани.
Друго много харесвано е ОУ “Алеко Константинов”, което се намира точно до пожарната. Едно, че е в центъра на града, и второ, дава много добра подготовка. Възпитаниците му след 7-и клас с лекота се класират в елитните гимназии. За “Алеко Константинов” родители също пробват разни упражнения с адресите, за да вредят хлапетата си, но местата са едва 64 и няма как да бъдат приети всички кандидати.
“Места ще има за всички първокласници, но отново ще има неудовлетворени, тъй като напливът не е равномерен и битката е най-сериозна за определени заведения”, признават от дирекция “Образование” в общината.
Родителите могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система. Заявленията за първо класиране се приемат до 1 юни, резултатите ще станат ясни на два дни по-късно. Следват още две класирания – на 17 и 28 юни. След приключване на третия тур родителите на незаписаните могат да подават заявления в училищата, където са останали незаети места.
Критерият с най-голяма тежест е местоживеенето на детето, като най-много точки получават тези с настоящ или постоянен адрес над 3 години в съответния прилежащ район на училището.
Много търсено в последните години стана и ОУ “Кочо Честеменски” в район “Централен”. Директорката Златка Алжденаби планира да приеме 66 първокласници. Учебното заведение разполага
с единствения по рода си интерактивен под,
развиващ у децата креативност, мислене и бързина. Компютърните му кабинети са модерно оборудвани, създадена е специална програма, чрез която математиката се изучава по най-добрия начин от първи до четвърти клас.
Школото обменя образователен опит с учители и ученици от неделни училища от Вашингтон и Оксфорд. За децата с образователни потребности са оборудвани специално класна стая и логопедичен кабинет.
Друго много харесвано е и началното училище “Петко Р. Славейков” в район “Източен”. Разполага със зелена класна стая в двора, където децата от малки се научават как да отглеждат плодове и зеленчуци. Това е и
първото екоучилище в Пловдив
“Много исках м.г. да запиша моя син в “Малката Лиляна”. Не му стигнаха точки, защото живеем в друг район. Посъветваха ме да кандидатстваме в “П.Р. Славейков” и съм много доволна”, казва Юлиана Ченкова. Педагози и родители също казват, че това школо се превръща във все по-елитно и ще измества онези, които лежат на стари лаври.
Макар и в по-отдалечен район, ОУ “Драган Манчов” също трупа червени точки сред родителите, защото децата постигат забележителни успехи. Откакто начело е директорката Десислава Стаменова, която е бивш тв репортер, школото стана много предпочитано. Това се дължи на иновативното преподаване. “Използват се методи и техники, които поставят детето в активна позиция на учене. Засилено изучаваме математика и английски език и възпитаниците ни редовно се явяват на олимпиади”, казва тя.
Миналата година приемът е бил само в три паралелки и 30 деца не са успели да влязат. “За тази учебна година разкриваме 4 и се надявам да удовлетворим желанията на децата и родителите”, каза директорката.
И в СУ “Свети Софроний Врачански” в район “Тракия” увеличават местата на 144 - с 13 повече спрямо м.г. “Целта ни е децата още от малки да се обучават на гражданско поведение и да добият житейски умения”, обясни директорът Пенко Рисков. В “Тракия” е сериозен интересът и към СУ “Черноризец Храбър”. 138 места за първокласници са разкрити в него за новата учебна година. Още в първия ден на 2 май бяха записани 82-ма.
“През миналата година кандидатите при нас бяха 208 за 140 места”, казва директорката Елена Кисьова.
По традиция доста са кандидатите и за ОУ “Райна Княгиня”. Школото много се разви под ръководството на Мария Гайдарова, която сега е зам.-министър на образованието с ресор “Средно образование”. Тази година местата за първокласници са 110, но се очаква да кандидатстват поне 150. Училището е първото в Пловдив с модерен STEM център. В него децата учат в модерна образователна среда, използвайки специализирани технологии – компютърни конфигурации за опити и симулации в триизмерна виртуална среда, мултимедийни средства, както и цялостна програма за обучение в областите програмиране, иновации и роботика.
В най-многолюдния район на Пловдив - “Южен”, по традиция е сериозен интересът към ОУ “Димитър Талев”. В него се осъществява обучението
“училище в облака”
До обяд учениците изучават български език и литература, английски и математика и непосредствено след учебния час се самоподготвят с домашните работи.
“Приоритетите в обучението са индивидуалният подход според потребностите на всеки ученик, мотивация, любопитство, интерес, стимулиране на творческите заложби и работа в екип”, съобщиха от неговото ръководство.