За първи път от 59 г. британската кралица не произнесе една от най-важните речи, в която очертава приоритетите на правителството
96-годишната британска кралица, която трудно се движи напоследък, не успя да извърши едно от ключовите си задължения – традиционната годишна реч за откриване на парламентарната сесия, в която очертава приоритетите на правителството. Наложи се това да направи нейният син принц Чарлз. Моментът се приема като исторически, тъй като е най-близката му роля до тази на крал, какъвто ще стане след смъртта на своята майка.
За 70 г. на трона Елизабет II само два пъти не е успявала да изпълни това свое ключово парламентарно задължение
- през 1959 и 1963 г., когато е била бременна. Тогава речта е била четена от председателя на Камарата на лордовете в британския парламент.
Затова специалното упълномощаване на Чарлз и сина му принц Уилям да я заместят сега се възприема като ключов момент за предаване на кралската власт към следващите поколения в монархическото семейство. До последно се очакваше Елизабет II лично да прочете речта, но в понеделник вечерта Бъкингамският дворец съобщи, че е възложил кралската функция за откриване на парламента на двама от нейните държавни съветници, които при нужда могат да я заместват. Още преди години за такива тя е определила синовете си Чарлз и Андрю, както и внуците Уилям и Хари. На практика обаче може да разчита само на Чарлз и Уилям. Принц Андрю трябваше да се оттегли от кралските задължения, след като името му бе замесено в сексскандал с малолетни, а Хари се отказа от тях, за да живее в САЩ с американската си съпруга Меган. За да бъдат заличени от списъка на държавните съветници на кралицата, е необходима законодателна промяна, която Елизабет II все още не е инициирала.
Вероятно обаче скоро ще го стори, тъй като преди дни стана ясно, че
Андрю и Хари няма да присъстват с нея на балкона на Бъкингамския дворец
по време на грандиозните тържества в началото на юни по случай 70-годишния юбилей от възкачването ѝ на трона. Дворецът съобщи, че е решено тя бъде придружавана само от работещи членове на кралското семейство.
Кралски кореспонденти отбелязват, че и двамата престолонаследници са изглеждали много емоционални във вторник в парламента, докато са изпълнявали задължението да заместят в Камарата на лордовете Eлизабет II, която е най-дълго управлявалият британски монарх.
Принц Чарлз бе сниман да гледа продължително имперската кралска корона на майка си, донесена на плюшена възглавничка в залата като символ на монархията. Това всъщност не се случва за първи път. От няколко години Нейно Величество не я носи на главата си, тъй като със своите близо 3000 диаманта тежи 1,3 кг, което е вече сериозен товар за жена в напреднала възраст. Остана празен и кралският трон в залата. Чарлз зае друг, а от двете му страни седнаха съпругата му Камила и синът му Уилям, който един ден също трябва да наследи трона след баща си.
От двореца съобщиха, че кралицата е наблюдавала церемонията по телевизията от дома си в замъка Уиндзор извън Лондон. Тя напусна Бъкингамския дворец и се премести да живее там в началото на пандемията със съпруга си Филип. След неговата смърт преди година обаче реши повече да не се връща в британската столица и прехвърли повечето от кралските си задължения на своите деца и внуци.
За себе си запази някои ключови задачи, свързани пряко с управлението на Обединеното кралство, като общуването с парламента, правителството, чужди държавни глави и посланици. След като се зарази с COVID-19 в края на февруари обаче, трябваше да се откаже и от някои от тях, тъй като трудно се движи.
“Този вирус ви кара да се чувствате много уморени и напълно съсипани, нали”, каза тя по време на видеоразговор с медици през април. След това
успя да участва само в панихида за покойния си съпруг принц Филип
Под въпрос е дали ще може да присъства и на грандиозните тържества за платинения си юбилей, за които англичаните получиха 4 почивни дни в началото на юни.
Речта, която принц Чарлз произнесе в парламента, бе сравнително кратка - едва около 9 минути. По принцип тя се пише от правителството и в нея то представя управленските си приоритети и законодателството, които смята да предложи на парламента за приемане.
Екипът на премиера Борис Джонсън планира седем законопроекта, които според министрите му ще помогнат за по-бързо усещане на ползите от Брекзит, тъй като ще премахнат някои регулации, въведени заради европейски изисквания. Например предвижда се ново законодателство за обществените поръчки и за онлайн сигурност, което да премахне необходимостта от даване на съгласие даден сайт да обработва лични данни на потребителите му, или така наречените “бисквитки”.
Британските пристанища ще получат право да отказват фериботни услуги на фирми, които не плащат минимална заплата на екипажа си. Местната власт ще може да задължава собственици на магазини да ги дават безплатно, за да не пустеят търговските улици – тенденция, която се наблюдава през последните две години заради пандемията и инфлацията от 7%, която е рекордна за последните 30 г. Ще се приеме и ново законодателство за хуманното отношение към животните, както и да се наказват с до 12 месеца затвор активисти, които блокират пътища и ключови за обществото сектори с протестите си.
Представители на опозицията и синдикатите обаче критикуваха законодателната програма, тъй като не предвижда никакви мерки срещу рекордното поскъпване на живота във Великобритания.