Дори Първанов, който не бе особено "подкрепящ" в трудните фази на преговорите, сложи подписа си под Договора за членство в ЕС и го нарече "най-добрия" в цялата ни 13-вековна история
Гергана Паси е зам.-министър на външните работи по време на преговорите за членство в ЕС, а след 16 март 2007 г. е избрана за министър по европейските въпроси. Може би затова по повод Деня на Европа тя написа във фейсбук: "Най-великият мирен проект за обединение на свободни хора и демократични общества. Днес той получи непотърсено ново предизвикателство - да защитава мира от бруталната непровокирана война на своите граници. Европа трудно може да бъде "радостен" континент в безрадостното време, в което живеем. Но е глътка въздух, че в тежки изпитания като днешните, сме част от цивилизационен избор, от който децата ни няма да изпитват срам! Поклон пред всеки един, който донесе Европа в България и я брани всеки ден!"
По този повод я помолихме да сподели някои от ярките си спомени около първия ни 9 май като страна-членка в ЕС.
- Г-жо Паси, помните ли първия 9 май след приемането ни? Свързвате ли го с определена случка?
- Основната разлика на 9 май 2007 г. беше рязката смяна на мястото - България седна на европейската маса като пълноценен член на Съвета. Тя можеше да се изказва, можеше да участва в гласуванията, можеше да поставя теми в европейската дискусия. Държавите, с които преговаряше доскоро, застанаха не срещу, а до нея.
Иначе и тогава, както и сега, българското общество спореше какво да празнува. И тогава, както и сега, не разбирах съвсем смисъла на този спор. Победата над фашизма и изгряването на обединена Европа са исторически свързани събития. За съжаление, у нас темата за победата над фашизма е приватизирана удобно от Русия, забравяйки, че тя нямаше да е възможна без солидната подкрепа на Запада и страни като Америка, Великобритания, Канада и т.н.
- Помните ли някоя критика по повод този цивилизационен избор?
- Имаше спорадични критики, разбира се, в хода на самите преговори и по отделни преговорни елементи. Но не си спомням поставянето под въпрос на смисъла от присъединяването ни към ЕС. Дори и тогавашният президент, който не беше особено подкрепящ в трудните фази на преговорите, сложи подписа си върху Договора и го нарече "най-добрия договор" в цялата ни 13- вековна история.