За Костадин Костадинов, чиято партия е внесла промени в Кодекса на труда, е дискриминация това да важи единствено за държавните служители
Работници или служители в частни фирми, избрани за депутати, да имат право на неплатен отпуск за мандата, а когато той свърши, да се връщат обратно. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които 9 народни представители от “Възраждане” са внесли в парламента.
С право на неплатен отпуск, ако станат депутати, сега се ползват само държавни служители. Това е уредено в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. След излизането от политиката те се връщат на същата длъжност.
Според мотивите на “Възраждане” това било дискриминация към частните работници или служители, които се колебаели дали да изберат политиката, или професията си.
Промените предвиждат депутатът след края на мандата или ако бъде предсрочно освободен, да заеме предишната си длъжност в срок до 15 дни. Ако обаче тя е съкратена, докато е бил в политиката, работодателят е длъжен да го назначи на равностойна длъжност.
Всъщност тези текстове на практика ще задължат частните фирми да пазят работното място на всеки депутат за минимум 4 г., колкото е мандатът на Народното събрание. Депутатите нямат ограничение колко пъти да бъдат избирани.
През годините много от народните избраници са стигали и до бюрата по труда. Регистрират се като безработни с мотива, че иначе ще прекъснат трудовия си стаж, докато си търсят нова работа. По закон обезщетението, което народният представител получава е, 60% от среднодневната работна заплата, която е вземал в парламента. От 1 март основното брутно месечно възнаграждение е 5616 лв., но към тези пари има допълнителни за участие в комисии, научни звания.
Времето, през което народните представители изпълняват своите функции, се зачита за трудов стаж по специалността им. Според правилника не могат да получават друго трудово възнаграждение, но пък са разрешени граждански, консултантски услуги, адвокатстване. Ако са университетски преподаватели или научни работници в БАН, могат да останат на работа и докато се трудят в парламента като депутати.
Правилникът на Народното събрание изрично забранява на депутатите да участват в управителни или контролни органи на търговски дружества и кооперации.