- Внесохме новия проект в общината, чакаме последната й дума, каза творецът
- Край композицията младите пловдивчани ще си правят срещи, убеден е агрономът Красимир Кумчев
Ябълка от месинг с тегло 2 тона ще се превърне скоро в един от новите символи на Пловдив. В това са убедени скулпторът Цвятко Сиромашки и агрономът Красимир Кумчев. Двамата внесоха документацията в общината за поставянето на композицията. Тя ще бъде на най-горната площадката на стълбището на бившето бирхале "Каменица". Първоначалният вариант беше да е на ул. "Константин Иречек" зад Джумая джамия, но това срещна съпротива.
"От самата община ни посочиха новото място, което също е добро. Ябълката ще направи хубав контакт с главната улица и тепето. Предстои общинският съвет да разгледа проекта на арх. Георги Шопов, който е автор и на водната каскада на същото стълбище", обясни Сиромашки. Негово дело са маската на Борис Христов пред дома на културата и паметникът на Люсиен Шевалас в Цар Симеоновата градина.
Творецът се надява градските власти бързо да се произнесат, за да може да стартира набирането на средства и монтирането на пластиката.
"Цените на материалите много поскъпнаха. Минаха 2 г., откакто се захванахме с това начинание и оттогава всичко върви нагоре. Леярните също вдигнаха цените. Ябълката ще е от месинг, защото бронзът е много по-скъп. Използваме водата, която е налична. През самата пластика ще минава тръба, която чрез помпа ще качва водата и ще облива композицията. Постаментът ще е висок 55 см и ще имитира акведукт", обясни скулпторът.
Според Кумчев Ябълката ще стане любимо място за срещи на младите пловдивчани. "Очакваме общината скоро да се произнесе, защото колкото повече ни бавят, толкова материалите се оскъпяват", натърти Сиромашки. Засега не се наема да каже колко би струвала изработката. Преди две години твърдеше, че ще е около 100 - 120 хил. лева.
Двамата представиха проекта си на 25 февруари м.г. Тогава 45 знакови лица, между които музикантът Теодосий Спасов, художникът Васил Стоев, журналистката Нери Терзиева, братя Аргирови и адвокат Емилия Недева, застанаха зад идеята. Първоначално се предвиждаше композицията да е с височина 2,7 м и да бъде разположена на ул. "Константин Иречек", до Джумая джамия. Представляваше голяма ябълка, от която тече вода на каскаден принцип, а в долната част има резен от плода.
"Ябълката е символ както на плодородието на Тракийското поле, така и на първото познание. Водата пък олицетворява река Марица", обясни Сиромашки. За изработването на пластиката са необходими около 2 тона месинг.