- Само за година недостигът в София е стопен с над 1200 приети, нови 1400 се разкриват по Коледа
- По инициатива на кмета Фандъкова ударно строят 19 нови сгради, подготвят проекти за 17
- Заместникът ѝ Мирослав Боршош предлага на здравното министерство педагози да заместят липсващите медсестри в детските ясли
13 700 са свободните места за прием в ясла и детска градина в София. Първото класиране ще бъде обявено на 12 май. От тях местата за първа група са 4915, а за ясла - 5941.
До момента регистрираните в системата деца са 20 750. От тях обаче 2328 вече посещават детско заведение и чакат за преместване.
Регистрираните в системата бебета пък са 431. Те няма да участват в класирането
Информацията е динамична, защото всеки ден се добавят нови профили и се разместват кандидатури.
От Столичната община обясниха пред “24 часа”, че към днешна дата децата, които не посещават детска градина и не са бебета, са 17 991.
Според тези цифри недостигът на места е около 4300, или 31% от обявените свободни.
Най-много места
липсват в районите “Лозенец”, “Триадица”, “Красно село”, “Витоша”
и “Овча купел”.
По инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова се изпълнява 3-годишна програма за ударно строителство на детски градини, за да бъдат обхванати малчуганите от 3- до 6-годишна възраст.
По този начин за 1 година, откакто стартира програмата, свободните места за прием на деца в яслени и градински групи са се увеличили с 1226. Сериозна отговорност за строителството на новите сгради имат районните кметове - те подготвят проектите, получават финансиране от общината и провеждат процедурите.
Фандъкова вече обяви, че до края на 2022 година трябва да бъдат разкрити още 1400 места в новопостроени сгради.
Над 41,5 млн. лв. отпуска общината тази година за строителство на детски градини и ясли
Сключени са договори за проектиране, инженеринг и строителство за 36 обекта. От тях 19 ясли и детски градини са в процес на строителство, а за 17 се изготвят инвестиционни проекти.
Детски градини се правят в районите “Витоша”, “Искър”, “Възраждане”, “Връбница”, “Люлин”, “Овча купел”, “Панчарево”, “Подуяне”, “Триадица”, “Красно село”, “Илинден”, “Лозенец”, “Студентски” и “Надежда”.
В следващите месеци ще стартира изграждането на такива обекти в “Слатина”, “Младост”, “Средец”, “Красна поляна”, “Нови Искър”, “Сердика” и “Оборище”.
Плановете са до края на годината да бъдат завършени 18 градини и ясли, с които
ще се разкрият общо 66 нови групи
Те са в районите “Витоша”, “Искър”, “Възраждане”, “Връбница”, “Люлин”, “Овча купел”, “Панчарево”, “Подуяне”, “Триадица”, “Красно село”, “Илинден” и “Слатина”.
За друг сериозен проблем - липсата на медицински сестри, които да работят в детските заведения, предупреди наскоро зам.-кметът по култура и образование Мирослав Боршош. Има незаети над 100 места.
Той е изпратил писма до Министерството на здравеопазването с искане за промяна на наредба 26, за да се разреши и педагози да работят в яслените групи. Според зам.-кмета е
остаряло схващането, че яслената грижа е медицинска
“Това не означава, че медицинските сестри не са необходими, напротив, тяхната роля е изключително важна, но за решаването на проблема е нужно да се допусне и педагози да работят в яслените групи”, уточни Боршош.
Може да се окаже, че ще имаме нови просторни, хубави помещения, но без медицински персонал, който да обгрижва нашите деца, добави директорът на детска градина “Детски рай” Мария Йорданова. Тя се разширява с нова сграда за една градинска и три яслени групи.
Етаж от училище в “Дружба” става център за украинчета
Свободен етаж от училище в столичния квартал “Дружба” ще се превърне в детски център за украинчета, научи “24 часа”.
В момента Столичната община ремонтира помещенията и предстои те да се оборудват. След това етажът ще бъде предоставен на сдружение “Мати Украйна” за разкриване на център за украински деца, обясниха от общината.
Възможност за посещения на украинчета вече е предоставена и в два от общинските културни института - в “Дружба” и в “Красно село”.
Като занималня за украинчета работи и “Музейко”, който наскоро бе дарен на Столичната община от фондация “Америка за България”. Занималнята там ще продължи да функционира, увери столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Не е ясно дали в информационната система на общината за прием в ясли и детски градини има регистрирани украинчета. Причината е, че в системата не се въвеждат данни за гражданство на децата и съответно няма възможност за идентифициране на децата от Украйна.
Иначе приемът на украинчета, които влизат в обхвата на задължителното предучилищно образование, защото са на възраст 5 и 6 години, се извършва в подготвителните групи в училищата, уточниха от общината.