Въпреки войната в Украйна градът очаква повече приходи от туризъм
Варна очаква повече приходи от туризъм за сезон 2022 въпреки войната в Украйна. Вероятно близо 300 хил. лева повече от миналия сезон ще влязат в хазната на града от туристически такси - това прогнозират от ресорната общинска дирекция.
Причина за оптимизма са многото украински граждани, временно настанени в града, както и
отпадането на COVID ограниченията
Близо 3 млн. лева са очакваните приходи от туристически такси за настъпващото лято. Това обаче са разчети, правени преди няколко месеца, уточняват от общинската администрация.
На друго мнение са хотелиери и ресторантьори в региона, които съобщават за откази от ранни резервации.
Вече е в ход подготовката на варненските плажове за сезона. Всички централни не предвиждат промяна в цените на сянката, категорични са от фирмата концесионер.
Според шефа Андрей Василев 5 лева за чадър и 5 лв. за шезлонг ще струва плажният комфорт по цялата ивица. Плажовете вече са готови за първите туристи, сключени са договори за медицинско оборудване с реанимобили, наети са необходимият брой спасители.
Морската столица ще чества 50 години от откриването на най-старото злато в света
50-годишнината от откриването на Варненското златно съкровище ще отбележи Морската столица тази година.
Планирани са редица събития, включително изложба в парламента, с които да бъде отбелязана тази значима годишнина, заяви за “24 часа” Соня Георгиева, шеф на дирекция “Туризъм”.
През 1972 г. случайно е открит халколитен некропол при прокопаване на канал в землището на Владиславово, близо до варненското пристанище.
Той е датиран в края на V – началото на IV хилядолетие пр. Хр. Смята се, че находките представляват най-старото технологично обработено злато в Европа и в света.
В наши дни мястото, където може да се види, е Археологическият музей в града.
Преди 50 години на площ от около 7500 кв. метра са разкрити 294 гроба от халколита, някои от тях се оказват от изключително значение за нашата археология.
Некрополът е проучван от археолога Иван Иванов в продължение на 15 години. Сред многото гробове се отличават някои с изобилие от златни предмети.
През 2009-а над 2000 обекта от златния Варненски халколитен некропол отлетяха под специална охрана за Ню Йорк. В изложбата “Изгубеният свят на Древна Европа” участваха и артефакти от Румъния и Молдова. Старините на 6 хиляди години представиха развитието на културата по тези земи.
Американците видяха скелета на жреца вожд, погребан със злато, керамика и мед, така както са го открили археолозите. Сечива, предмети от мрамор и накити от мидени черупки разказват за живота на хората, живели в днешна Варна. Гастролът на Археологическия музей на Варна в Ню Йорк продължи 6 месеца.