Амбицията е у нас да бъде изграден щаб на многонационална бригада под българско командване
Съюзниците в НАТО се договориха в България да бъде сформирана многонационална бойна група от сили на Алианса. Целта е да се подсили отбранителния потенциал на НАТО по Източния фланг. Основата е механизиран батальон от състава на сухопътните войски.
Идеята е в бойната група да участват сили на държави от НАТО в състав до 1000 военнослужещи, предаде Би Ти Ви.
След визитата на министъра на отбраната на САЩ, американците предоставиха бойни машини "Страйкър", която пристигна през март на полигон "Ново село". Американските войници са в България от няколко месеца.
"Страхотно е. Ние напълно си паснахме, работим заедно като екип. Всеки ден интегрираме общи тактики, тренираме заедно и по този повишаваме своите боеспособности и знания като военен съюз", това е оценката за съвместната работа с българските войски на подполковник Бенджамин Наги, който отговаря за американските войници в България, както и за военнослужещите от бойната група в Румъния.
В бойната група участват формирования от Въоръжените сили на България и САЩ, а съвсем скоро у нас трябва да пристигнат и британски военни с една рота за период от шест месеца. Италия и Албания също са готови да участват в бойната група.
"Нашата рота "Страйкър" в България e оборудвана с всичко необходимо. От съображения за сигурност не мога да кажа с колко точно машини разполагаме, но те са повече от 20.", добави той.
По време на демонстрациите българските и американските войници работят в екип, упражнявайки различни военни техники за контраатака и нападение на противника.
"Страйкър" е бойна машина на пехотата. Има я в поне 10 варианта - като транспортно средство, разузнавателна машина, машина за медицинско и военно разузнаване.
Бронята на машините осигурява защита от 14,5 милиметрови бойни оръжия. Въоръжени са с картечници от различен калибър и автоматичен гранатомет.
"Способностите на машината са много сериозни, може да поразява всякакви цели. Аз лично вярвам на тази машина, използвали сме ги в Ирак и Афганистан", добави подполковник Наги.
В тактическите обучения американците участват с военни машини от САЩ, а българите със съветска техника.
"Всеки използва своята собствена техника, на която е обучен да действа, съвместно правим общи тактически действия на терен", обясни командирът на 42-ри механизиран батальон на сухопътните ни войски подполковник Велин Кехайов.
В момента Алиансът разполага с осем многонационални бойни групи от Балтийско море до Черно море, сред тях е и бойната група в България. Амбицията е у нас да бъде изграден щаб на многонационална бригада под българско командване.