Все по-голямо разделение се наблюдава в политическите виждания на католиците в Америка, според Дейвид Кембъл, политолог и професор по американска демокрация в Университета на Нотр Дам и основател на център за изследване на американската демокрация. Нарастващи са и различията при евангелистите, където расата размества политическите слоеве. Ново изследване сочи, че тенденцията на отричащите се от вярата там расте изненадващо година след година.
В Америка политиката и религията са два неразривно свързани стълба в обществото, колкото и това да не се харесва на най-младите, обяснява Кембъл. Интересни промени се наблюдават в предпочитанията на отделните религиозни групи, а някои от тях дори се разпадат. Пример за такава общност в политически аспект са католиците. Ако разгледаме статистики от времето на Кенеди, през 60-е години, ще видим, че 80% от тази общност подкрепят Демократическата партия.
Днес обаче се сформират отделни групи, които се ориентират към различни партии. Ако разгледаме мнението им относно сегашния президент на САЩ Джо Байдън, който е представител именно на демократите, ще видим, че по-голямата част от католиците не биха го подкрепили на следващите избори. Това се е отразило и на резултата му от 2020 г., въпреки че тогаа той успя да спечели мнозинство.
Идентично е мнението на всички вярващи относно казуса с абортите, въпреки че това не е така с избора на политици. Изключително малка е разликата между католиците от различни раси, а и между останалите религии. Около 20% от обществото като цяло смята, че абортът трябва да бъде нелегален навсякъде в САЩ. Данните сочат обаче, че едва 40% от белите католици биха подкрепили Джо Байдън, докато почти 70% от испанските католици биха гласували за него.
За разлика от хората с демократични предпочитания, евангелистите например са основната група, подкрепяща Републиканската партия. Важно е да се отбележи обаче, че представителите на тази религиозна група не са само бели хора, а и чветнокожи, и те не гласуват еднакво, разказва политолога. От 2004 г. до 2020 г. белите евангелисти подкрепят републиканските представители на президентски избори, където партията, която издига кандидата има ключова роля.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп например е подкрепен с цели 80% от тази етническа група. Едва половината от латино представителите, изповядващи същата религия обаче, са гласували за него. Същото е положението и при азиатските евангелисти в Америка. Интересно е, че често цветните евангелисти са пренебрегвани, а техният брой нараства постоянно и е изключително важен.
Друга нарастваща тенденция, която би изиграла ключова роля на най-скорошните избори в САЩ - Междинните през ноември, е групата на секуларистите (хората, които се разграничават от религиозните вярвания). При тях важно е не в какво не вярват, а как всъщност виждат себе си. В последните 50 години броят на тези хора се е удвоил - от 15% на 30%. Това означава, че американците тенденциозно обръщат гръб на религията. Тези хора са изключително активни, когато наближат избори, и обикновено около 80% от тях подкрепят демократите.
Има и течение, наречено християнски национализъм. Хората, които го припознават, смятат, че американската нация е над останалите, защото е избрана от Бог. Важно е да се обърне внимание и на евреите в САЩ, напомня Дейвид Кембъл, защото техните разбирания относно всякакви въпроси са по-различни от тези на останалите.