"Личната инфлация на тези, които са по-бедни, е по-голяма и е над 20%. Само хлябът е с 18% ръст на годишна база, млечните продукти с около 13%, горивата са над 40-42%, зеленчуците също минаха 20%", каза в ефира на БНТ Пламен Димитров, президент на КНСБ.
И стоките поскъпват, и парите ни се обезценяват, със сигурност тези 12.4% кумулативната инфлация, която НСИ отчете спрямо март, показва накъде вървят нещата, отбеляза той.
Той коментира, че колкото по-малко продукти потребява човек и няма толкова ресурси, толкова повече усеща тази инфлация, затова от КНСБ настояват за компенсаторни мерки.
"Първото предложение, което трябва да бъде обсъдено, е незабавно вдигане прага на бедност. Инфлацията го е вдигнала с толкова процента поне. Тези 451 лв., които бяха приети за 2022 г., вече не са толкова - трябва поне в 15-ина процента да ги вдигнем. И това е най-лесния и бърз начин да подпомогнем най-уязвимите групи", категоричен беше Димитров.
Друго предложение е вдигане на минималната заплата с 50 лв. от юли.
Синдикалният лидер добави, че не са провеждани консултации със социалните партньори за мерките срещу инфлацията на правителството. По мнение на КНСБ намаляването на ДДС няма да донесе каквото и да е намаление на цената, а парите за Великден за пенсионерите отново са раздавани на калпак.
Президентът на КНСБ отбеляза и ръста на цените при горивата, като сравни цената при минимална заплата в България и в Германия.