Улица в район "Подуяне" ще носи името на журналиста Милен Цветков
Името на 36-о СУ "Максим Горки" в София няма да бъде сменено. Това реши комисията по образование към Столичния общински съвет.
Докладът на Веселин Калановски от "Демократична България" бе за възстановяване на старото име на училището "Ген. Иван Колев", което то е носило от 1938 до 1950 г., когато е преименувано на "Максим Горки". В крайна сметка след дискусия, прерастнала в скандал, която продължи около един час, той бе отложен до постъпване на становище на районния кмет на "Красно село", където се намира училището.
В началото Калановски обясни, че става дума за 10-годишна битка за връщане на историческото име на уччилището, която е придружена от петиция в интернет с 4235 подписа и има внесена и друга подписка.
Според него акцентът трябва да бъде върху българските национални герои, какъвто е ген. Иван Колев, а не върху личности, които имат не в литературно, а вбиографично отношение имат спорни дейности.
Калоян Паргов от БСП настоя, след като целта е да се гледа историята, да се върне първото име на училището, дадено през 1915 г., а имено "Св. Св. Кирил и Методий".
Иван Таков от БСП посочи, че вносителите на доклада не са се допитали до мнението на педагогическия съвет на училището и добави, че има друга подписка с 10 000 подписа на хора, свързани с училището, които са против смяната на името. Такова становище е изразено и от Синдиката на българските учители.
Калановски отговори, че няма как да се върне първото име на училището, защото вече има друго със същото име и това противоречи на общинската наредба.
"Като кмет имам повече ангажимент към хората и децата, отколкото към политическите боричкания за името на училището. Реалните проблеми на училището са свързани с материалната му база и липсата на спортна зала. Не съм забравила коя е политическата сила, която ме е издигнала за кмет на "Красно село", но също така не съм забравила и обещанието, което дадохме - да работим в интерес на хората", каза кметът на "Красно село" Росина Станиславова.
Диян Стаматов от ГЕРБ - СДС настоя докладът да бъде оттеглен поради липса на становище на педагогическия съвет и на обществеността в района.
"С г-жа Станиславова не представляваме една и съща политическа сила. Това че тя беше издигната за кмет от инициативен комитет, който впоследствие бе подкрепен от "Демократична България" не означава, че тя е част от "Демократична България". Моля, да изчистим веднъж завинаги този въпрос", заяви Калановски.
От много години има предложения за смяна на патрона на нашето училище и те не идват от хора, свързани с образованието. При всяко предложение съм се допитвала до колегите, които са били категорично против смяната на името. През 2018 г. организирахме допитване сред родителите на нашите ученици и 912 бяха против, а само 31 за смяна на името. Направихме и анкета сред наши бивши ученици - 1248 са против. Никога няма да тръгна срещу колегите си и срещу родителите на нашите ученици, заяви директорката на училището.
"Този фарс трябва да приключи. Районната администрация е категорично против смяната на името и ще внеса и писмено това становище", намеси се отново Станиславова.
Думите й обаче предизвикаха гнева на Калановски.
"Тази г-жа вдясно от мен (Станиславоваа - б.а.) в разговор на 4 очи преди 1 г. ми каза, че може да подкрепи предложението, при условие, че някаква безименна улица зад районното кметство бъде именувана на Сергей Антонов. Разбирате ли за какво става дума?Оттук нататък до края на мандата аз няма да подкрепя нито един доклад на г-жа Станиславова", отсече Калановски. Думите му за Сергей Антонов обаче предизвикаха останалите членове на комисията. За да спре скандалът Стаматов предложи докладът да бъде отложен, което събра нужното мнозинство.
Накрая комисията реши улица 549 в район "Подуяне" да носи името на журналиста Милен Цветков.