Председателят на парламента посрещна гости в деня на отворените врати и се пошегува, че ще прави проверка на кворума
"На 16 април 1879 г. е приета Търновската конституция, с която са положени основите на българската парламентарна демокрация. Това е празник на българския парламентаризъм и на всички юристи. Да се поздравим и да си пожелаем българският парламентаризъм да върви все напред и нагоре."
С тези думи председателят на парламента Никола Минчев се обърна към гостите в Народното събрание в Деня на отворените врати и се пошегува, че веднага ще направят проверка на кворума. Сградата беше отворена за гости точно в 10 ч. Първи в пленарната зала влязоха студенти по право, европеистика, международни отношения, българска филология, както и много ученици. Никола Минчев се снима с всички, а с 3-годишния Андрей заедно удариха звънеца.
"Специалността ни е много тясно обвързана с политиката и с правото, искахме да усетим атмосферата в Народното събрание, каза първокурсникът по международни отношения в Софийския университет Димитър Драганов. "Исках да видя какво е в парламента не само от телевизията, вълнуващо е", допълни студентката Елена Тонова.
По покана сме на преподавателката ни по конституционно право доц. Киселова, искахме да видим къде работят депутатите, как гласуват, каза Велислава, студентка по европеистика в Софийския университет. Според нея народните представители се концентрират повече върху партийни спорове, отколкото да обсъждат реални закони и да са в полза на гражданите.
Свои студенти от Нов български университет беше довела и Екатерина Михайлова, ръководител на департамент "Право". "Много хубаво е, че днес има много млади хора в парламента. Българският парламентаризъм има добри и не много добри моменти като всяко нещо. Важно е да не забравяме какво означава. Парламентаризмът означава, че избраните от нас, българските граждани, народни представители ни представляват тук в Народното събрание. Задължително е да има политически плурализъм, да има сблъсък на политически мнения, но в крайна сметка се стига до решението, което взема мнозинството. Моята критика към парламентаризма в последните дни е, че мнозинството не е ясно дали точно това прави, което му е работата. Няколко пъти не успяха да вземат решения. Бих им пожелала една по-добра синхронизираност и координираност на действията. Не може да не се спомене, че съществена съставка на парламентаризма е т.нар. парламентарен контрол и търсене на политическа отговорност. Оживи се българският парламентаризъм в последно време, по едно време беше малко позаспал", коментира Екатерина Михайлова.