Земеделци се опасяват, че водата пак ще ги залее като през декември и реколтата ще се съсипе
Три месеца и половина след като река Чая скъса дига и наводни земеделски земи край Садово, Катуница и Чешнегирово, съсипвайки продукция за стотици хиляди левове, местните фермери са под напрежение. И се страхуват водният ад да не се повтори. Основание за тревога имат - наскоро нивото на реката се покачи. Наводнението се размина, но с пролетното снеготопене земеделците са нащрек.
Дупките по
дигата са
запушени
само частично,
но това не успокоява никого. Мнозина все още не са засадили нищо, опасявайки се, че реколтата им може да бъде съсипана. Други пък обмислят протести и блокади на пътища.
“След последното наводнение закърпиха дигата, но това не е решение на проблема. По-висока водна вълна ще я скъса отново и положението пак ще стане страшно”, коментира кметът на Садово Димитър Здравков. По думите му след посещението на министъра на земеделието Иван Иванов на 20 декември м.г. не се е стигнало до цялостен ремонт, както било обещано. Кметът Здравков дори удължи обявеното от него частично бедствено положение, за да може “Напоителни системи” законово да получат финансиране и да извършат ремонтите. Той добави, че дори не е направено проектиране и ремонтът остава на заден план.
Здравков изрази разочарованието си от мудните действия на държавата, което ще докара нови беди на земеделците.
От “Напоителни
системи” не
коментираха
случая с мотива, че в дружеството се извършат организационни промени.
“Не ми си мисли какво може да стане при нова приливна вълна. Хората са отчаяни”, коментира Здравков. По думите му цялата дига е
проядена отвътре
и може да рухне
Той предупреди, че местните земеделци се канят преди Великден да излязат на протести. През 2018 г. след поредното наводнение те затвориха за кратко пътя в местността Кемера. Тогава държавата обеща да им помогне, но нито получиха обезщетение, нито дигата беше ремонтирана както трябва.
Над 300 производители са теглили кредити през последните години, за да могат да продължат дейността си. Повече от тях изпитвали затруднения с връщането им, а някои били пред фалит.
“Тези наводнения ме съсипаха. Хванах диабет от притеснение. Ходих до Бачковския манастир да паля свещи”, обясни местният фермер Димитър Чолаков. Заедно с баща си Георги отглеждат зеле, цвекло и царевица. При последното наводнение през декември м.г. претърпели големи щети. Тогава водата и калта унищожили 4 декара късно зеле.
Очакваната продукция била за 20 тона, като се надявали да го продадат по 90 стотинки за килограм. Наложило се да пласират това, което е останало, за 20 стотинки. Същото било и със
засетите 4 дка
цвекло. От него
загубили
3500 лева,
тъй като качеството било лошо и изобщо не се опитали да го продават.
Сега заради финансовите загуби и опасността от наводнения изчакват.
“Засадихме царевица, за да не стоят нивите празни”, каза младият фермер. Той и баща му не са подали искания за помощи за унищожената си продукция. Имали горчив опит от 2018 г., когато останали с празни ръце. Все повече местни хора се отказвали от земеделие и търсели друга работа.
Големите проблеми тръгнали още през миналата година
с поскъпването
на торовете
Цената на торба амониева селитра от 20 лева скочила на 100. Цените на горивата също били убийствени. Да не говорим за евтината продукция от други страни.
“Не ни дават да ползваме евтини торовe от Турция, защото били отровни. А как позволяват техни плодове и зеленчуци да се внасят у нас? Нали са третирани със същите препарати”, пита Димитър Чолаков.
Пет големи наводнения през последните години
Пет големи наводнения преживяха стопаните от района през последните няколко години.
- На 4 април 2017 г. в резултат на проливните дъждове река Чая скъса дигата край Садово и наводни стотици декари земя. Продукцията беше унищожена.
- На 29 юни 2018 г. десетки декари земеделска земя край Катуница бяха наводнени, след като река Чая за пореден път скъса дигата.
- На 2 август същата година ситуацията се повтори. Залети бяха над 400 декара с продукция.
- Следващото наводнение стана на 4 февруари 2019 година.
- Над 700 декара отново бяха залети на 12 декември миналата година. Тогава щетите според изчисления на земеделците възлизаха на над 100 хиляди лева.