Европейските средства за България не са застрашени
"В борбата корупцията ключова не е фигурата на главния прокурор, а това системата да работи. В България има и положителни знаци - такъв е амбицията за бързи реформи, но има и много пречки това да се случи." Това заяви нидерландската депутатка София ин'т Велд от "Обнови Европа" - част от делегацията на евродепутати от комисията по бюджетен контрол (CONT), посетила България. София ин'т Велд припомни, че беше на посещение у нас и през септември миналата година в рамките на визита на комсията LIBE.
"В известен смисъл тогава повдигахме същите въпроси. Ситуацията в България се промени. Тогава правителството беше служебно, а сега е избрано редовно със своята много амбициозна програма за борба с корупцията. През септември изразихме притеснения по отношение на последващите мерки в борбата с корупцията. Днес отново имахме среща с главния прокурор, но нямам усещането, че е постигнат съществен напредък", каза София ин'т Велд. Обсъдени били и случаите със санкциите по закона Магнитски и т. нар. "Барселонагейт", но от есента досега и по тези разследвания няма напредък, подчерта тя.
По думите й в България се наблюдава в голяма степен вражда между главния прокурор и други институции - в случая правителството и Народното събрание. "Проблемът в България е липсата на разследвания и прокурорски действия. Надявам се да бъдат приети нови закони и те да променят начина, по който работи системата", каза депутатката от "Обнови Европа".
Основна тема на разговорите при визитата на делегацията на CONT била контролът над бюджетните институции в България. Понякога дискусиите не били лесни, тъй като касаели това, което се случва в България - прозрачността и анализа на начина, по който се изпълняват европейските проекти. Това заяви председателят на делегацията на CONT Томаш Здеховски (ЕНП, Чехия).
Депутатите от ЕП бяха в България за 3 дни с цел проучване на фактите във връзка с обвиненията в корупция и злоупотреби с публични средства в България с потенциално отражение върху финансовите интереси на ЕС.
"Имахме много добра възможност да добием обобщена информация как се усвояват бюджетните средства. Не говорим за пари от Брюксел, а за наши и ваши пари, затова трябва да упражняваме контрол. Очакваме българските власти да реализират реални промени в борбата с корупцията. В момента, за съжаление, разследванията не са довели до реални резултати. Има нужда от допълнително опростяване и на правилата за усвояване на бюджетните средства. Управлението на европейските и националните пари трябва да се подобри", заяви чешкият евродепутат Томаш Здеховски.
Работната програма на делегацията включваше срещи с премиера Кирил Петков, с министъра на финансите Асен Василев, зам.-министъра на земеделието Момчил Неков, главния прокурор Иван Гешев, както и с висши държавни и правителствени служители, които са пряко или косвено свързани с администрирането и управлението на европейските фондове в България, включително от Министерството на вътрешните работи, Народното събрание, Изпълнителната агенция, отговаряща за одита на средствата от ЕС, Сметната палата, ИСУН 2020, Националното сдружение на общините, с представители на организации на гражданското общество, разследващи журналисти.
Здеховски подчерта, че пред българските политици евродепутатите повторили, че борбата с корупцията е дългосрочен процес и няма да се случи лесно. "Трябва да работим съвместно, за да се промени обстановката в България - да има един закон и той да е за всички, независимо дали говорим за богаташи или за обикновени хора", категорично заяви ръководителят на мисията, посетила България.
Томаш Здеховски не даде пример за конкретна община, за която са получени сигнали за злоупотреба, защото говорили по-общо. CONT обаче разполага с конкретни доказателства за проекти, при които има корупция на общинско ниво и такива, свързани с организирана престъпност. Те не са разследвани, подчерта чешкият евродепутат.
Посещението на комисията по бюджетен контрол на ЕП е редовна мисия, каквито ще има и в бъдеще. Досега по инициатива на CONT са били посетени Словакия, Унгария и Чехия. Подобни визити на CONT предстоят в тази година в Кипър и Нидерландия, а догодина - в Унгария и Турция, уточни Ришард Чарнецки (ЕКР, Полша).
ЕП може да поиска спиране на средствата за дадена страна членка, но за това са нужни още доказателства за злоупотреби.
"Най-общо вашите пътища може да са много евтини, но ако проектът се съфинансира от европейските фондове, цената бързо скача. Има конкретни случаи и доказателства за това от 2004 година насам", съобщи Томаш Здеховски.
"Разглеждахме общата картина и системните проблеми и злоупотреби с евросредства в България. Проблеми има в някои основни направления - обществени поръчки, инфраструктурни проекти. Целта на посещението е да разгледаме случаи на злоупотреби в миналото. Най-много работа предстои по 4 основни теми - съдебна реформа, която да гарантира независимостта на системата, реформа в КПКОНПИ, обновление в агенцията по обществените поръчки, което е едно от ключовите звена, в които се докладват злоупотреби и по-силно взаимодействие с европейската прокуратура", заяви българската евродепутатка от С&Д Цветелина Пенкова.
В никакъв случай не са застрашени европейските средства за България на този етап, категорична е Пенкова.
С нея се съгласи и българският евродепутат от ЕНП Андрей Новаков. Той припомни, че България няма одобрена нито една оперативна програма, затова няма пари, които да бъдат под заплаха от спиране.
"Ние не посетихме нито един проект, финансиран с европейски средства. Мнението, което формира делегацията е на базата на срещи с министерствата", каза Новаков.
"Ще има подробен доклад от комисията CONT с препоръки към българските власти. Представители на ЕК също ще предприемат последващи действия по висящите въпроси. Нашата задача не е да влияем на някого, а да получим обща представа къде се намираме в момента и как реформите да се прилагат," добави Виола фон Крамон-Таубадел (Зелените/ЕСА, Германия).
По казуса с т.нар. къщи за гости, при които злоупотреби бяха вече доказани, германската евродепутатка уточни, че възстановяване на пари от страна на България към европейския бюджет вече се случва. Но не крайният бенефициент връща тези пари, а средствата идват от данъкоплатеца.
Андрей Новаков съобщи, че при този случай крайният получател е предаден на НАП за принудително изземване на въпросните активи.