Преди по-малко от месец в София пристигна новият директор на ККЦ г-н Хун Хай. След известно прекъсване, поради пандемичната обстановка от COVID-19, на интересните публични инициативи в залите на единствения за страните от ЦИЕ Културен център на Китай в София, от средата на април Центърът постепенно възстановява дейността си. Като първа крачка е организирането на хибридни курсове по китайско изкуство и култура. Това каза за КМГ Директор Хун Хай, който споделя подробности за предстоящите събития пред Радио Китай.
„ККЦ започва постепенно възстановяване на своята дейност, като основната част от събитията ще се проведат под формата на онлайн курсове по китайско изкуство и култура за българската публика. Те ще стартират през втората половина на април т.г. и ще продължат осем месеца”, обяснява директорът на Центъра.
Той пояснява, че първата фаза на обучението по китайска култура и изкуство ще обхване три основни раздела: китайски танци, китайска кухня и китайска калиграфия.
Курсовете ще бъдат в хибриден формат, с онлайн участие и участие в малки групи на място в сградата на Китайския културен център. Разпределени са в три основни направления: китайски танци, китайска кухня и китайска калиграфия. Чрез курсовете участниците ще могат да се докоснат до сърцевината на китайската култура и по-специално – до спецификите на културата на Нинбо.
Директор Хун Хай подчертава, че поради настоящата глобална пандемична обстановка, курсовете по китайско изкуство, литература и кулинарните курсове първоначално ще имат една учебна зала, разположена в сградата на Китайския културен център в София и три виртуални учебни зали за излъчване „на живо”. Специално за живото предаване на китайските танци, ще се използва професионалното училище по международни отношения в Нинбо.
От своя страна, залата на Академия Уанли, провинция Джъдзян ще бъде мястото, откъдето ще бъдат излъчвани „на живо” курсовете по китайска кухня, а организацията “Развитие на културата и сценичните изкуства” в град Нинбо, ще бъде домакин за излъчването на курсовете по китайска калиграфия, добавя Хун Хай. „Всичко това ще бъде презентирано от най-известните китайски специалисти в отделните сфери на културния живот”, категоричен е директорът на ККЦ в София.