800 лв. увеличени заплати компенсират лекарите за парите за първа линия, но болниците отказват
Здравният министър със свои заповеди ще може да налага носенето на предпазни маски, задължително тестване или ваксинация като противоепидемични мерки.
Това стана възможно и без да предизвика разлом в управляващата коалиция, след като депутатът от “Има такъв народ” Андрей Чорбанов оттегли предложенията си за второто четене на промените в закона за здравето. Това стана на заседание на здравната комисия на парламента.
“Противоепидемичните мерки да не могат да включват и задължителни ваксинационни кампании, задължителни тестове, носене на предпазни средства и всякакви форми на забранителни или разрешителни сертификати”, предлагаше депутатът на Слави Трифонов в изпълнение на партийните закани правата на здравния министър да бъдат сериозно орязани. Ден по-рано предложенията на Чорбанов изненадаха останалите коалиционни партньори.
За всяка епидемична обстановка да се изработва национален пандемичен или епидемичен план как държавата се справя със заразата, одобри здравната комисия на НС. Плановете, с които държавата ще се справя с различни заразни болести, не само с COVID, ще се създават от здравното министерство. А парламентът ще ги контролира. Плановете трябва да са готови най-късно 30 дни след като е въведена извънредна обстановка.
Предложението първоначално предизвика караница сред депутатите в комисията, тъй като бе направено от Александър Симидчиев от “Демократична България”. След редица спорове и преглед на правилника все пак в комисията решиха, че могат да приемат предложението, защото плановете ще залагат ясни критерии за въвеждане на противоепидемични мерки.
Възможността здравният министър по предложение на главния държавен здравен инспектор да въвежда мерки за определен период също бе приета. Така здравната каса ще продължи да има възможност да сключва договори с болници, които не отговарят на всички критерии за лечение на съответното инфекциозно заболяване. А министърът ще може да нарежда спазване на дистанция, носене на маски и пр.
Депутатите обаче отхвърлиха идеята медиците да продължат да получават извънредно заплащане три месеца след края на извънредната обстановка. Междувременно здравното министерство подписа договор, според който заплатите на лекари и медицински сестри ще бъдат увеличени.
Средствата, които досега са предоставяни на работещите на “първа линия” в борбата с COVID-19, ще се трансформират в реално увеличение на доходите, обясни председателят на парламентарната здравна комисия Антон Тонев.
Според колективния трудов договор в отрасъл “Здравеопазване” се предвижда заплатите на лекарите да бъдат повишени с 800 лв., на медицинските сестри – с 550 лв., а на останалите медицински работници – с 200 лв. Повечето работодатели в здравеопазването и най-вече представителите на болниците не са подписали договора, което поставя изпълнението му под въпрос, обясняват от пресцентъра на министерството. Засега увеличението е гарантирано само в Спешна помощ, психиатричните болници, санаториумите.