Първа среща в дома на някого от двойката звучеше немислимо преди 2 години, освен ако не е директна уговорка за секс. Заради пандемията и масовото затваряне на заведения обаче това е новият тренд.
Началото на новата мода е още при първия локдаун, когато всички заведения затварят. Мнозина, останали самотни заради липсата на барове и служебни контакти наживо, се ориентират към онлайн запознанствата. Само за 2020 година
запознанствата
в интернет са
били повече
от тези през
предишните
5 години общо
В този период се наблюдава и над десетократно увеличение в изтеглянията на приложението за срещи тиндър. В него човек разглежда профили и решава дали ги харесва, или не. Ако двама души си допаднат, се получава съвпадение и могат да си пишат.
След някакво време на онлайн общуване хората проявяват желание за среща. Студът навън в началото на пандемията и затворените заведения не оставяли друг избор на двойката освен да се види в дома на единия. Първоначално повечето хора се притеснявали от очакванията, че покана за подобна среща може да се тълкува като намерение за бърз секс. “Затова изчаках момичето да предложи да се видим в дома на един от нас”, обяснява Марин Петков.
“Беше единственото логично нещо, което можеше да се направи”, споделя и Петя Аврамова, която предложила на Марин среща в апартамента му. Тя обяснява и избора на място. “Аз живеех сама, а той - със съквартирантка. Това ми даваше известна доза сигурност”, признава момичето. И обяснява, че преди да отиде на срещата, написала на своя приятелка адреса и се разбрали да се чуят по телефона. Момичето имало и друго успокоение: “Все пак имаше адски много дигитални следи къде и с кого съм, но за всеки случай го казах и на Марин, когато той ме попита дали не се притеснявам”.
И добавя, че прекарали приятна вечер, в която пили вино и си поръчали храна. “Дори не се целунахме”, откровена е младата жена.
За пръв път се видели извън домовете си след повече от месец: “Тогава отвориха заведенията, кината и театрите, а още беше хладно, за да се разхождаме по парковете”.
И макар временно през лятото на 2020 г. нещата да изглеждаха сякаш ще се нормализират, с настъпването на есента ограниченията се завърнаха с пълна сила. Този път те продължиха и много по-дълго - в България от ноември до края на март, а в чужбина и по-дълго. По това време тези, които изпитвали страх заради заразата, вече били много самотни. Мнозина прибегнали до нов подход - среща под формата на видеочат.
След няколко такива обаче отново настъпвал моментът за виждане очи в очи. И пак с единствената опция в дома на единия.
Междувременно с появата на ваксините различните приложения и сайтове за запознаства ги имплементирали. Причината - все повече хора пишели за статуса си в описанията. В
тиндър например
бе въведена
цветна значка
“Ваксиниран”,
която се появява на заглавната снимка на човек. В сайта Hinge ваксинационният статус попадал сред информация като роден град и възраст. Така потребителите могат да търсят само ваксинирани. А от OK Cupid забелязали нещо интересно - ваксинираните потребители получавали 15% повече харесвания и 14% повече съвпадения.
По това време - януари - март 2021-а, е отчетен и най-голям ръст в ползването на приложенията. Заради продължаващите забрани хората все така трябвало да се срещат по домовете си, ако искат да се видят.
Някои от потребителите обаче се сетили, че хотелите работят. Но не ги интересували стаите - уговаряли срещи в лоби баровете, единствените заведения, които тогава работят.
В място за запознанства и срещи се превърнали и бензиностанциите, тъй като почти всички разполагат с кафене.
И все пак най-често хората са се виждали в домашни условия. Доказва го и проучване на Рътгърския университет - над 92% от всички срещи по време на пандемията са били в жилището на един от двамата. Любопитен факт е, че в края на ограниченията срещите по заведенията не се завръщат пълноценно. Според същото проучване над 65% от тях отново са по домовете. “Хората намират обстановката за по-спокойна и приветлива. Няма музика, която да пречи на разговора, нито неприятния риск да срещнеш бивше гадже”, пише в изследването. Друга причина е, че се избягва неудобният момент кой да плати сметката на първа среща. В срещите у дома важи неписаното правило - домакинът отговаря за храната, а гостът за напитките.
Изследването забелязало и огромна промяна в нагласите на хората за срещите. Оказало се, че болшинството вече не търси просто бързи връзки и неангажиращ секс, а
човек, с когото
да се обвържат
и да прекарат
поредния
локдаун
71% от мъжете разказали, че търсят сериозна връзка, а при жените 67% посочили, че обвързването им е приоритет. Това е огромен скок в сравнение с 2019 г. - преди пандемията, когато търсещите обвързване,били едва 58%.
“Наричам го посттравматично израстване”, казва Хелън Фишър, която е една от авторките на проучването. “Особено силно е изразено при студентите, милениалите и поколението Z”, казва Фишър.
“Те порастват и демонстрират промяна на приоритетите, която при предишните поколения се случваше, след като минат тридесетата си годишнина”, посочва Фишър. “Търсят човек, с когото могат да прекарат живота си. Преследват най-голямата награда в живота”, смята изследователката.
Данните на тиндър го потвърждават. Според апликацията едва един на осем души, който си е чатил с човек в приложението повече от седмица, е продължил да бъде активен. Останалите са изчезнали, повечето дори изтрили акаунтите си. Предполага се, че са открили половинката си.