Законодателството не разрешава дарение на лекарства, казва фармацевтична шефка
С набиране на помощите се е ангажирал лично кметът Здравко Димитров
Лютеници, вафли, кроасани, термобельо, консерви, дезинфектанти.
Това е събрал Пловдив до момента за побратимения украински град Лвов. Втора седмица кметът Здравко Димитров и почетният консул на Украйна Димитър Георгиев договарят помощи за бедстващите. Пратките се стоварват в спортната зала “Колодрума”, откъдето с камион ще потеглят по предназначение.
Здравко Димитров и колегата му Андрий Садовий в средата на март проведоха видеоконферентен разговор, в който договориха как вторият български град би помогнал. Списъкът включваше морфин, обезболяващи, антибиотици и още куп други медикаменти.
До момента обаче тези лекарства отсъстват в събраните помощи. Шефката на фармацевтите в Пловдив Димитрия Стайкова обясни, че
няма как да бъдат
изнесени упойващи
вещества като
морфин - за него
има друг ред
Какво има до момента? Два палета вода, набавена от велинградска фирма. Пловдивският червен кръст е осигурил 5 палета одеяла, якета и памперси.
“Каквото са поискали, сме го осигурили. Отделно набавяме и учебни пособия”, обясниха от БЧК.
Здравко Димитров е договорил един палет с консерви. И казва, че продължава още да търси. Друга фабрика е доставила лютеница. Има и вафли, а почетният консул Димитър Георгиев, който притежава козметична фабрика, е набавил дезинфектанти и санитарни материали.
Дори футболната легенда Христо Бонев се е включил с 50 кашона кроасани. Други пък са осигурили 100 броя термобельо, 250 якета, ръкавици, шапки. А търговецът на метали Кирил Василев, който има бизнес с Украйна и Русия, е поел ангажимент да транспортира помощта до Лвов.
Липсват обаче поисканите стерилни превръзки, катетри, стомашни сонди, гръдни дренажи, наркотични аналгетици, лекарства срещу настинки, кръвоспиращи. Списъкът включваше и медицински конци, хирургични инструменти, диазепам.
Обяснението е, че ще бъдат осигурени на по-късен етап. Вероятно тези медикаменти и консумативи са нужни за ранените бойци и граждани.
“Няма откъде да взема морфин. Мога да дам 300 одеяла и дрехи и сме го направили”, обясни шефката на Червения кръст в Пловдив Таня Георгиева.
Според Димитрия Стайкова изпълнението на този списък е невъзможно.
“По никакъв начин законодателството не разрешава дарение на лекарства. Особено такива, които са по лекарско предписание. Да не говорим, че морфинът е по особен списък и попада под Закона за наркотичните вещества.
Ние като фармацевтичен съюз сме направили дарение в пари. Разбирам, че
в Украйна имат
нужда от много
медикаменти
При война е нужен и морфин. В хирургията се използва. Но пътят, по който могат да го получат, не е този.
Това е силно обезболяващо лекарство и масово по време на война се прилага при хирургичните интервенции.
Непрекъснато им обясняваме, че няма как да стане”, каза Стайкова.
По думите й много граждани влизали в аптеките и искали да купуват лекарства за Украйна.