България е една от 4-те страни в Европа с най-малко заболели
Даряваме на Уганда половин милион ваксини
Животът на тези, които загубиха близките си заради COVID, никога няма да бъде същият, но е време да се върнем към него, какъвто го познавахме преди 13 март 2020 година.
Емоционалното обръщение отправи здравният министър проф. Асена Сербезова, за да съобщи за края на извънредната епидемична обстановка.
От 1 април задължителните досега мерки стават силно препоръчителни. Основанието - България е една от четирите страни в Европа с най-ниска заболяемост.
“Прибързано ще е да кажем, че свърши пандемията, но връщането към нормалното е нещо, което всички желаем”, обяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Така от утре българите сами ще решават кога и къде да слагат маска, както и по колко души да се събират на едно място. Над тези, които не носят маски, здравните власти няма да осъществяват контрол и глоби.
Периодът, в който спазването на мерки е пожелателно, е пробен за управляващите. Той ще важи, докато парламентът приеме промените в Закона за здравето, които се гласуват днес на първо четене, а до окончателното им приемане ще мине поне седмица.
Дотогава от министерството
ще следят поведението на хората и как то се отразява на
заболяемостта След като промените в закона се приемат, здравният министър и директорите на РЗИ ще могат да въвеждат ограничения на местно ниво, но не затваряне на заведения, кина, театри, молове.
“В рамките на това време ще видим дали си заслужава това доверие, което оказваме”, обясни Сербезова. А в противен случай рискът е
да се върне епидемичната
обстановка, уточни шефът на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов.
“От поведението на всички нас зависи каква ще е утрешната статистика на новозаразените от COVID”, призова Сербезова за отговорно поведение. Вирусът го има, макар че вече не представлява такова предизвикателство и натоварване на здравната система, описа ситуацията тя. И трябва да го ограничим с поведението си, за да не посрещнем Коледа и Нова година с нови мерки, обясни министърката.
За да няма увеличение на заболелите и да се върне нормалният начин на живот, трябва да се спазват най-елементарни мерки, призова и доц. Кунчев. Носенето на маски в градския транспорт, както в болници и места с лоша вентилация, е сред силно препоръчителните мерки за Кунчев.
“Преди всичко това обаче е физическата дистанция. Голямото изследване на ECDC показва, че
разстояние от 1,5 м осигурява петкратно намаляване на риска
от заразяване”, посочи той. В сила остава и препоръката за използване на дезинфектанти там, където няма чиста вода и сапун, както и честото миене на ръце, което според Кунчев е въпрос на лична хигиена и дори няма нужда да се напомня.
Без промяна е изискването да се предоставят цифрови COVID сертификати на граничните пунктове.
Бонусите за медиците се запазват три месеца след 1 април. “Всички с нетърпение очаквахме момента, в който ще дадем възможност на колегите отново да получават своите възнаграждения на база свършена работа”, коментира шефът на БЛС Иван Маджаров. С отпадането на извънредната обстановка те ще лекуват заболявания, останали на заден план. Затварят се специално обособените COVID зони, но се запазват отделенията в болниците.
Също за 3 месеца остава автоматичното удължаване на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК.
Промяна в карантината на заразени и контактни също няма да има, а
ваксинирането остава така, както е било досега,
обясни Сербезова. Тя напомни, че 98% от жертвите на вируса са били неваксинирани.
Същевременно правителството реши България да изпрати половин милион ваксини на Уганда, а разходите по доставката са за нейна сметка.
Отпадат всички забрани, само карантината не
С изтичането на извънредната епидемична обстановка остава карантината за болни, но отпадат останалите познати досега мерки:
- задължителното носене на маски в закрити обществени места. Това включва и градския, и междуградския транспорт
- спазването на физическа дистанция
- ограничението в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито
- ограничението при посещаване на присъствено обучение във висшите училища
- забраната за свиждания в болниците
- изискването от работодателите да осигурят присъствена работа при не повече от 50% от персонала
- цветовите зони (червена за най-рисковите, оранжева и зелена за безрисковите), според които се определя редът за влизане у нас.