В началото на войната бизнесменът се криеше, но вече влиза през парадния вход за совалките Киев - Москва
“Сигурен съм, че хората ще се съсредоточат върху мен за 3-4 дни, но това ще мине. Ще забравят кой съм и това ми харесва.” Така руският олигарх Роман Абрамович коментира шума, след като през 2003 г. той купи английския футболен отбор “Челси”.
По това време той все още се радва на гостоприемство от страна на британските власти. Разрешено му е да купува имоти в най-престижните лондонски квартали, включително върху земи на кралицата, за което ѝ плаща годишен наем. Минава за приближен на руския президент Владимир Путин, но с амбицията да стои далеч от политическата му кариера. Затова и се стреми да влага спечеленото от Русия в собственост и бизнес предимно в ЕС, като не се набива много на очи нито на Кремъл, нито на Запада.
С началото на войната в Украйна обаче 55-годишният бизнесмен отново рязко влезе в медийния фокус, след като стана ясно, че отишъл в Беларус, за да подготви почвата за евентуални преговори между Москва и Киев. Даже се твърди, че налагането на санкции срещу него от страна на Великобритания и ЕС умишлено е забавено в сравнение с други руски олигарси, за да може за пътува и провежда различни подпомагащи процеса разговори. Първоначално и двете воюващи страни отричат да разчитат на Абрамович като посредник, но постепенно се натрупват все повече сведения за неговата роля.
Последното и най-сериозното е, че той даже е
развил симптоми
на отравяне заедно
с още трима души,
с които е водил преговори на 3 март в Киев и са хапнали единствено шоколад. Сред тях е бил украинският депутат Рустем Умеров, за когото се знае, че е част от преговорния екип на страната си. Самият той съобщи, че е добре, и призова хората да не вярват на непроверени информации. Говорител на Абрамович обаче потвърди пред Би Би Си новината на американския “Уолстрийт джърнал”, че бизнесменът и част от останалите преговарящи в Киев са получили сълзене и зачервяване на очите, лющене на кожата на лицето и ръцете. Според британски медии олигархът е загубил за няколко часа и зрението си и е лекуван в Турция, където предимно пребивава последния месец и където се водят руско-украинските преговори.
Вестник “Таймс” разкри, че миналата седмица Абрамович е бил в Москва. По време на това пътуване е предал на Путин ръкописна бележка от украинския му колега Володомир Зеленски, но отговорът му бил: “Кажи му, че ще ги разбия”. След това отново се е върнал в Турция, където във вторник бе сниман сред преговарящите. От Кремъл съобщиха, че той не е официален член на руската делегация, а новината за предполагаемото му отравяне определиха като част от “информационната война”.
Някои британски и американски медии твърдят, че
Абрамович е бил помолен
от Зеленски за съдействие
Даже украинският президент поискал от САЩ да премахнат руския олигарх от вече подготвения списък със санкции, за да може да продължи да посредничи в преговорите за мир. Приближени на бизнесмена пък посочват, че той се съгласил, тъй като е емоционално свързан с Украйна. Майка му Ирина е родена там. Тя умира от отравяне на кръвта, когато той е само на годинка. След още две загива и баща му при инцидент със строителен кран. Оставайки
сирак, милиардерът
е отгледан от
роднини в Коми,
Северозападна Русия, където зимите са люти и парите малко. Напуска училище на 16 г., за да работи като механик. След като изкарва службата си в Черваната армия, се мести в Москва и подхваща бизнес с продажба на пластмасови играчки и дезодоранти. С разпадането на Съветския съюз се насочва към по-сериозни бизнеси. Купува през 1995 г. от руското правителство петролната компания “Сибнефт” за 250 млн. долара, за да им я продаде обратно през 2005 г. за 13 млрд. долара. Твърди се, че това е станало чрез фиктивен търг, а самият бизнесмен признава пред английски съд през 2012 г., че му се е наложило да направи корупционни плащания. Участвал е и в така наречените алуминиеви войни през 90-те, когато по думите му “на всеки 3 дни някой бивал убиван” в борбата за контрол на огромната индустрия.
Точно заради тези тъмни страници от неговото минало в Русия Лондон отказа през 2018 г. да удължи британската виза на Абрамович и той бе принуден да се премести в Израел. Сега пък всички негови активи във Великобритания, включително “Челси”, бяха замразени заради войната. Основният мотив е близостта на олигарха с руския президент.
Тя датира още от първите дни на Путин в политиката. Първоначално Абрамович става съюзник на предшественика му Борис Елцин. Даже се твърди, че имал апартамент в Кремъл за известно време, за да може да му помага. Когато обаче вижда, че не се справя, той е сред онези, които подкрепят бившия руски шпионин Путин да наследи Елцин.
Но когато това е факт, Абрамович напуска Москва и става губернатор на Чукотка през 2000 г. Докато Путин води война с останалите олигарси, той някак си остава защитен в отдалечения североизточен район, но напуска и него при първа възможност през 2008 г., за да се насочи към
живота, за който винаги
е мечтал - в луксозни
имения и яхти в Европа,
футболни мачове, на които дели ложите със звезди от цял свят. И за разлика от някои олигарси, които не успяха да покажат вярност пред Путин и бяха обречени на заточение или затвор, той умело поддържаше добри отношения с него от разстояние.
Състоянието на Абрамович се оценява на близо $ 14 млрд., като съществена част от него е блокирана заради санкциите, което обяснява и защо има интерес от бърз мир. Големият въпрос обаче е защо точно на този етап от преговорите посредническата му роля беше осветлена, и то чрез съмнения за евентуално отравяне, превърнало се в нещо като запазена марка за разчистване на сметки с опоненти на Путин, какъвто очевидно Абрамович не е. Според експерти по сигурността, цитирани от британски медии, най-логично е да става въпрос за сплашване от страна на лица, които са против бързо постигане на мир. Никой обаче на този етап не се наема да прогнозира къде точно се намират те.
Възможно е по този начин да спасява репутацията си пред Запада, в който толкова обича да живее. Защото се появиха и други сведения за неговата деликатна посредническа роля, като например среща с Герхард Шрьодер преди 10 дни в луксозен московски хотел, преди бившият германски канцлер да посети Путин същата вечер. Тогава Абрамович избрал заден вход, за да не бъде засечен от медиите. По същия начин се включил и в разговорите между руския външен министър Сергей Лавров и украинския му колега Дмитро Кулеба в Турция на 9 март. При новия кръг преговори във вторник обаче влезе през парадния вход, също като официалните представители на двете държави. И макар нито една от тях да не го припознава публично като свой емисар, явно му е отредена ключова роля в опитите за постигане на мирно споразумение между Украйна и Русия.