LUX – Европейската филмова награда на публиката (или за по-кратко Наградата LUX на публиката) беше учредена през 2020 г. и се присъжда ежегодно
Традиционното партньорство между София Филм Фест,
Наградата на публиката LUX на Европейския парламент
и Европейската филмова академия, и Бюрото на ЕП в София през 2022 г. дава възможност за среща с трите номинирани филма в София, Пловдив, Бургас и Варна, както и онлайн - през март и април.
LUX – Европейската филмова награда на публиката (или за по-кратко Наградата LUX на публиката) беше учредена през 2020 г. и се присъжда ежегодно от Европейския парламент и Европейската филмова академия в партньорство с Европейската комисия и Europa Cinemas.
Наградата продължава да изгражда мостове в културата на цяла Европа в съответствие с целите на предишната награда „ЛУКС“, хвърляйки светлината на прожекторите върху филми, които се докосват до същината на европейските обществени дебати.
Зрителите заедно с членовете на Европейския парламент се приканват да гласуват
О Н Л А Й Н ТУК. Филмът, който получи най-висока обща оценка от публиката и членовете на ЕП, ще стане победител за Наградата LUX на публиката.
Победителят ще бъде обявен на церемонията по награждаването в Европейския парламент,
която ще се проведе на 8 юни 2022 г., сряда, по време на пленарната сесия в Страсбург.
Номинираните филми са субтитрирани на 24-те официални езика на ЕС, а като част от Филмовите дни LUX през пролетта във всяка страна от ЕС се организират
безплатни прожекции през периода на гледане и гласуване, като филмовите копия са произведени от Европейския парламент.
Седмицата на публиката на наградата LUX
през май ще включва едновременни прожекции на номинираните филми в множество градове в ЕС, последвани от сесия от въпроси и отговори с участието
на представители от екипите на филмите.
Филмът, спечелил Наградата LUX на публиката, ще бъде адаптиран за аудиторията с увредено зрение и слух и ще бъде популяризиран в страните от ЕС.
* * *
„Бягство“ (2021) на датския режисьор Йонас Похер Расмусен вече влезе в историята
като първият филм, номиниран за Оскар едновременно в три категории – най-добър пълнометражен анимационен филм, най-добър документален и международен филм!
„Бягство“ разказва необикновена истинска история за уважаван преподавател, който решава да сключи брак с дългогодишния си приятел, но преди това трябва да разкрие травмиращи тайни, пазени повече от две десетилетия. Творбата, създадена по сценарий на Расмусен, привлича погледите на специалистите в Сънданс, където получава Голямата награда на журито, а след това в актива му се добавят 69 приза от цял свят, като филмът е номиниран и за Наградата на публиката
LUX, връчвана от ЕП и ЕФА.
Филмът е завладяваща смесица от изкусна анимация и документален реализъм и е сред най-интимните, въздействащи, лични и дълбоки филми на 2021 година.
* * *
отвежда зрителите в следвоенна Германия, където освобождението от съюзниците не означава
свобода за всички. Ханс многократно попада в затвора по параграф 175, който криминализира хомосексуалността. В три преплитащи се времеви линии, героят на Франц Роговски непрестанно се озовава в един и същ строго охраняван затвор за поредица от хомосексуални обвинения.
Повтарящата се фигура във всяка историческа епоха – 1945, 1957 и 1968 (година преди декриминализацията)
е своеобразен печат на времето – Виктор (великолепният австрийски актьор Георг Фридрих) излежава
доживотна присъда за убийство и в същото време е убеден хомофоб… „Великата свобода“ е удостоен
с Европейска филмова награди за операторско майсторство и за музика.
* * *
Филмите на босненската режисьорка Ясмила Збанич „Гърбавица“ (2006), „Един ден в Сараево“ (2014) и „Островът на любовта“ (2014) са любими на зрителите не само на територията на Балканския
полуостров. Един от акцентите в нейните филми е особено актуалната днес тема за войната -
и как тя въздейства върху съдбите на оцелелите физически хора.
През 2022 година българската публика
има възможност да види отново нейния филм „Quo Vadis, Аида?“ (2020) – съвместна продукция
между 9 европейски държави. Разказът отвежда зрителите в Босна, през юли 1995 година при Аида,
която е преводач на Силите за опазване на мира към ООН в малкия град Сребреница. Нейното семейство
е сред хилядите жители, които търсят подслон в лагера на ООН в мига, в който сръбската армия превзема града.
Няма място за всички. Аида с големи мъки успява да вкара двамата си сина и съпруга си. Той дори
е изпратен на преговори с Младич.
По всичко изглежда, че полковниците и войниците на ООН са безсилни пред агресията му - те са и объркани, и страхливи. Аида опитва да спаси синовете си…
Основният въпрос, който поставя Ясмила Збанич е: Пред какво са изправени нейното семейство и нейният народ – избавление или смърт?