Прокуратурата е започнала наказателно преследване срещу вицепремиера Асен Василев по сигнал на Георги Самуилов, собственик на “Инса ойл”. Това обяви вътрешният министър Бойко Рашков след заседанието на парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност, което напусна след словесни нападки с депутати от ГЕРБ.
Там се обсъждаха промени в НПК, с които полицейското разследване да стане по-бързо и ефективно, а Рашков каза, че материалите от МВР потъват в прокуратурата и никой не знае за решението по тях. В тази връзка той обяви:
“Гешев си и счупил краката от бързане да образува производство срещу вицепремиера Асен Василев. Случило се е много скоростно, по сигнал на Георги Самуилов до главния прокурор. И той е разпоредил веднага да се изпрати на Специализираната прокуратура, без възможност прокурорът да прецени дали има данни за това”, каза Бойко Рашков и добави, че прокуратурата цитира информация от МВР, каквато не им е предоставяна. Става дума за изказване на Асен Василев, че “Инса ойл” и “Сакса” са двете компании, които са вдигнали цената на бензина, без да има основания за това. От фирмата на Георги Самуилов отговориха тогава, че са викани на “четири очи” в Министерския съвет, както и че се толерира друга компания на пазара. Асен Василев отказа коментар по темата, докато не види документ от прокуратурата, а премиерът Кирил Петков посочи, че ако това е вярно, ще е срам за държавното обвинение.
Говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев уточни след изказването на Рашков, че досъдебното производство е за длъжностни престъпления и не е срещу Асен Василев.
Рашков дойде в парламентарната комисия с проект за промени в НПК. Според тях разследващите полицаи ще могат да образуват досъдебно производство и да уведомяват прокурора, за да упражни правото си на надзор на законност. Сега могат да го правят само по неотложност. Предвижда се разследващите директно да искат от съда разрешение за претърсване, изземване и обиски, а не както е сега - с посредничеството на прокурора. Според вътрешния министър така ще се спести време и работа на държавните обвинители, които имат много работа - наблюдават разследвания и защитават обвинителни актове в съда. Според Рашков не е редно оперативните работници да искат прилагане на СРС, това да може да прави главният прокурор, министърът и председателят на ДАНС, а разследващите полицаи да нямат право, без да го поискат от прокурор като посредник.
“Сега монополът върху разследването е в един държавен орган. Когато той не спазва закона или проявява политически пристрастия, блокира всички действия. Никой в МВР не може да направи нищо, ако срещу него стои политически пристрастен прокурор”, каза Рашков пред депутатите. Тези от ГЕРБ го нападнаха и защитиха прокуратурата, а след разменени реплики с Десислава Атанасова, която се оказа негова студентка, министърът напусна заседанието.