"Не е необходимо да вдигаш минималната заплата, за да вдигнеш заплатите на хората“, посочи в „Тази сутрин“ по bTV Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
„Най-много хора на минимална заплата работят в държавни институции, включително и общински. Има армия от хора, които работят в детски градини и училища, които са на минимална работна заплата и държавата спокойно може да им я
увеличи. Всичко е много просто - казваш "от утре лелките в детската градина ще вземат повече пари" и го правиш. Минималната заплата у нас няма икономически смисъл. Да престанем да вдигаме минималната заплата с аргумента, че така ще вдигнем заплатата на някои хора. Просто да им ги вдигнем - в детските градини, в училищата. Какво пречи да им ги вдигнем?“, каза още той.
Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ припомни, че стандартно минималната работна заплата у нас е окупирала последното място в ЕС. „По покупателна способност минималната работна заплата е под тези в Сърбия, Черна гора и Македония. Огромният проблем е частният сектор, където държавата няма други механизми, освен увеличението на минималната работна заплата. Другият вариант е колективното трудово договаряне, но всички знаем колко е трудно да се направи синдикат в частна компания“, обясни Григорова.
Ако едно предприятие се подпомага, подпомагат се и работниците му, отбеляза Теодор Дечев. „Аз не знам как едно предприятие като получи помощ 60 на 40, е на загуба, това е безсмислица“, смята той по повод удължаването на мярката в помощ на бизнеса.
„Има няколко потока на плащания от страна на държавата към бизнеса, има мярка 60 на 40, има субсидии и социални помощи, за да могат да покрият нарастващата цена на тока", каза Григорова.