Над 73% от болниците имат недостиг на лекари, а около 90% - на медицински сестри. Това са основните изводи от анкетата на "Индекс на болниците" за кадровия дефицит в здравеопазването, првоедена в първите два месеца на тази година сред 69 болници в страната.
Резултат от недостига на медицински специалисти е прегаряне на персонала, посочват в анкетата. „Цялата тежест понася персоналът, а в по-малка степен – пациентът”, обясни Първан Симеонов, „Индекс на болниците”.
57% е текучество на медицински сестри в последната година, заплащането е главната причина, следвано от пренатварване и преместване в друга държава. Около 78% от лечебните заведения посочват, че трудно обезпечават 24-часовата дейност на работа, а близо 45% от анкетираните посочват като следствие закъсняла или неточна диагностика и намаляване качеството на лечение.Само за 4% от анкетираните недостигът на лекари не води до последствия.
Аннкетираните посочват още, че липсата на персонал е защото няма производство на кадри, има лоши условия на труд и се откриват нови лечебни заведения в страната. Без своевременни мерки, според повечето мениджъри, ще се стигне до принудително преструктуриране и самозатваряне на немалка част от лечебните заведения в страната в следващите пет години. По-добро заплащане, ограничаване на нови болници, по-добро заплащане на младите лекари и тези в дефицитни специалности, са основните препоръки на участвалите в анкетата.
Над 60% от лекарите са над 50 години, съобщи прредседателят на Българскки лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
„Забелязва се, че мъжете над 60 г. изостават от жените, които са повече. 18% са от 30 до 50 години. 16% са младите със специалност”, каза още Маджаров.
По думите ми 1/3 от всички лекари са в София. Той предостави и данни за починалите медицински специалисти, които през 2021 година са най-много за последните 5 години.
„През 2017 година 420 лекари са починали, а 723 са починалите през миналата година. Завършващите са около 1000, около 350 заминават за чужбина, тооест за миналата година нямаме никакъв прираст”, обясни председателят на БЛС.
„След 10 години няма да има и 10 хил. сестри”, пък прогнозира Милка Василева, председател на БАПЗГ. Всяка трета медицинска сестра е пенсионерка. Акушерките за 10 годишен период също намаляват. От 47 на 49 е нараснала средната им възраст. На първо място трябва да се увеличи заплащането, за да има повече акушери и медицинкси сестри, смята Василева. Стартовата заплата на акушеркитетрява да започне с три минимални за страната, заяви още тя.
„Ние сме най-болните в Европейския съюз”, обясни здравният министър проф. Асена Сербезова. Според нея кадрите трябва да се разпределят правилно в различните райони с недостиг.
Всички имаме ангажимент за мотивацията, правилно разпределение на специалистите и желанието им да останат тук, каза Сербезова. Многото лечебни заведения създават предпоставка за недостиг на специалисти, уточни тя. Според нея през последните 20 г. има повече места за студенти по медицина, а по-мало за сестра.