Вашингтон първи се включи в българската бойна група с рота с бронирани машини. Петков твърд, че няма да даваме оръжия на Украйна
САЩ изолират президента Румен Радев заради меките му позиции по отношение на Русия и желанието му правителството да намери начин българските изтребители МиГ-29 да продължат да се поддържат от руския производител.
Такива спекулации породи в София първото от 25 години посещение на секретар по отбраната на САЩ, след като шефът на Пентагона Лойд Остин не се срещна с държавния глава и върховен главнокомандващ при двудневното си посещение в България. В петък Остин кацна в авиобазата Безмер и посети американски войници на полигона “Ново село”, докато Радев също бе в региона, но на среща с българската Тунджанска бригада. В събота в София американецът имаше над час разговор на четири очи с премиера Кирил Петков, след това се видя за втори път с министъра на отбраната Драгомир Заков.
Среща на Остин с Румен Радев не е била предвиждана, потвърдиха пред “24 часа” от правителството. Обяснението обаче е, че
шефът на Пентагона е с ранг на министър
и по протокол нямало нужда от среща с президента. Такова обяснение в петък изтъкна и сам Радев.
Държавният глава все пак ще води българската делегация на срещата на върха на НАТО в Брюксел на 24 март, където ще е и президентът на САЩ Джо Байдън. Заедно с Радев на срещата ще бъдат министрите на отбраната Драгомир Заков и на външните работи Теодора Генчовска.
С Байдън ще се види и премиерът Кирил Петков,
но по време на Европейския съвет, посветен на нови санкции срещу Русия и европейската отбрана, отново в Брюксел в четвъртък и петък.
САЩ станаха първият съюзник, който се включи със свои войници в българската батальонна бойна група. Тя ще е разположена в България, но се командва от НАТО.
САЩ изпращат в България пехотна рота с бронирани машини “Страйкър” като част от българската батальонна бойна група, обяви премиерът Петков след разговорите си с Лойд Остин в събота.
“Войната, която започна Путин в Украйна, поставя под риск всяка държава в Европа и в тази ситуация никой не може да се защитава сам. Нашата сигурност е в НАТО. Искам ясно да заявя, че след като Русия започна тази война, задачата на българското правителство е да усили нашите защити”, каза още министър-председателят.
Петков изрично подчерта на няколко пъти, че в разговорите с Лойд Остин не е ставало дума за предоставянето на зенитни ракетни комплекси С-300 или каквото и да било друго българско въоръжение на Украйна. Изрично уточни, че за такова действие е нужно разрешение на парламента.
“България е прекалено близо до конфликта
и в този момент военна помощ няма да бъде възможна. Този тип помощ следва да се случва само ако мине през парламента. Дотук говорим за хуманитарна помощ и отворени врати за бежанци, засилен източен фланг, обща стратегия със съюзниците в НАТО”, отговори Кирил Петков на въпрос от американски журналисти при какви условия все пак България може да помогне с въоръжение на Украйна.
Премиерът и Остин са обсъдили и изграждането на военнологистичен коридор от гръцкото пристанище Александруполис през Бургас и Варна до Констанца в Румъния, като той включва път, влакова връзка, енергийна връзка и нов мост над Дунав, разказа българският министър-председател. Този проект всъщност е обща идея отпреди 3-4 години между България, Гърция и Румъния и трябваше да бъде финансиран по американската инициатива “Три морета” за свързване на Балтийско със Средиземно море.
“С премиера Петков проведохме продуктивно обсъждане по отношение на непровокираната инвазия на Русия в Украйна и обединената подкрепа от страна на НАТО”, заяви след разговорите секретарят по отбраната на САЩ Лойд Остин.
САЩ приемат сериозно своите задължения и подкрепата ни за чл. 5 от договора за НАТО е непоклатима, гарантира Остин. Чл. 5 от договора е за взаимната защита и отбрана при нападение срещу страна от алианса.
Остин специално благодари на Петков, че България е отворила врати за бягащите от войната жени и деца и предоставя хуманитарна помощ.
“България полага усилия за модернизация, както е разгънато в пътната карта със САЩ, и е пример за други съюзници. САЩ стоят редом до България и работим заедно за мир и сигурност в Европа”, заяви Остин.
И американският секретар по отбраната подчерта, че разговорите са били фокусирани върху укрепване на отбраната на източния фланг на НАТО и повишаване на оперативната съвместимост.
“Никоя страна не може да е 100 процента сигурна”, отговори Петков на въпрос дали България е застрашена откъм Черно море.