Министерският съвет вече също ще подава сигнали към европейската прокуратура
Европейската прокуратура разследва злоупотреби при ползването на еврофондовете за борба с пандемията от COVID-19.
Това обяви шефката ѝ Лаура Кьовеши след разговор с премиера Кирил Петков. Тя е у нас по негова покана.
Не бе уточнено обаче за какво финансиране става въпрос. През 2020 г. България получи разрешение да пренасочи 750 млн. евро от оперативни програми към борба с пандемията. Те бяха използвани за купуване на лекарства и предпазни средства, плащане на бонуси на медици, субсидии за бизнеса по програмите 60/40 и пр.
Българските разследвания на европейските прокурори са и в строителството, обществените поръчки, селскостопански субсидии, изброи Кьовеши. Но добави, че точната статистика за разследванията на европейските прокурори по български случаи ще стане ясна следващата седмица.
Министерският съвет също ще подава информация и сигнали към европейската прокуратура, договориха се в сряда премиерът Петков и Кьовеши. Преди това правителството реши да заобиколи българската прокуратура, като даде право на МВР и митниците да подават директни сигнали към европрокурорите.
Колкото повече сигнали получаваме, толкова повече ще можем да разследваме, обясни Кьовеши след разговора си с Кирил Петков.
Според нея прекият ангажимент на Министерския съвет показвал лидерство за борба с корупцията и злоупотребите и тя се надявала да послужи за пример и на други страни от ЕС.
“Имаме общата амбиция по борбата с корупцията и всякакви злоупотреби с европейски фондове да работим заедно”, коментира министър-председателят.
Въпреки че Кьовеши е в София по покана на Петков, днес тя ще има среща и с главния прокурор Иван Гешев. В програмата ѝ за четвъртък са още разговори с министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на вътрешните работи Бойко Рашков.