Повече от 320 украински граждани са потърсили и получили подкрепа от Координационния център към Община Велико Търново за подслон. Над 100 души от тях са пристигнали в състояние на крайна нужда. Те са настанени незабавно и безвъзмездно в Кризисния център за лица в Старата столица, както и в отзовали се хотели, къщи за гости и собственици на частни имоти, съобщи на фейсбук страницата си кметът Даниле Панов..
С помощта на Координационния център, на доброволци и хуманитарни организации, граждани от Украйна са получили необходимата медицинска грижа, прегледи от ендокринолог, провеждане на химиотерапия и изследвания, също транспорт от други населените места и области и др.
Координационният център работи ежедневно без почивен ден. На телефони 0883247410 (+359883247410 – денонощен), 0883247411 (+359883247411) и 0883247412 (+359883247412) могат да бъдат заявени:
- нужда от подслон и хуманитарна помощ за граждани от Украйна, дошли на територията на Велико Търново и общината;
- свободни места за настаняване, предлагани от хотели, къщи за гости, граждани.
- информация за настанени граждани, да се определи нуждата им от подкрепа.
Постоянна е координацията с над 15 студенти от Украйна и бесарабски българи, които също помагат на евакуиралите се, с „Ротари клуб“, „Ротаракт“ и „Интеракт“, с Българския червен кръст. Осигурено бе помещение за събирането на дарения от БЧК – пунктът се намира на ул. „Марно поле“ 14, отворен е ежедневно и в него се събират дарения. Два склада за дарения бяха осигурени и със съдействието на „Ротари клуб“ – на ул. „Магистрална“ и в Мебелна къща „Болярка“.
Всички въпроси, свързани с обявената от държавата компенсация от 40 лева за хотели, почивни станции и др., са в правомощията и компетенциите на институциите, представляващи изпълнителната власт., уточнява Панов.
Украинските граждани, които желаят да ползват социални услуги, трябва да се регистрират в Дирекция „Социални подпомагане“. За приемането на украински деца в детски градини и училища Община Велико Търново ще окаже пълно съдействие, но преди това е необходимо определянето на правния статут на съответните лица.
Всеки, който подслонява евакуирали се от войната в частното си жилище, е необходимо в 3-дневен срок да регистрира настанените от/при него лица в Районно управление на МВР. Също да представи неговите и техните лични документи и да посочи дали хората желаят да получат статут на бежанци.