Разполагаме с определен брой самолети - под 10, които могат да летят. Те са на разположение на военновъздушните сили. Отчитаме, че не са достатъчни за охраняване на небето над България, затова се възползваме от възможността за колективна отбрана. Това заяви в ефира на bTV заместник-председателят на комисията по отбрана Благовест Белев в отговор на въпроса възможно ли е сами да охраняваме небето си.
В момента в България има самолети на съюзническите сили, които са заети с тази задача (да охраняват небето над България) - НАТО-вски от Нидерландия и Испания и аз не виждам нищо драматично в това. Неоправдано е да се драматизира по този въпрос и хората да намират отново повод за разделение. Ние сме членове на НАТО, съюзници сме в НАТО и се ползваме от съюзната отбрана, категоричен е Белев.
Президентът вчера в своето изявление в Румъния на дискусията с румънския си колега много елегантно каза, че България е член на НАТО и след като е член, ние се ползваме с всички права и задължения по въпроса за попълване на нашите способности, коментира депутатът.
"Ние отдавна сме членове на НАТО, но тази ситуация на война в Украйна сега ни даде възможност да преосмислим и да стане абсолютно ясно, за да не се спекулира излишно с тези въпроси", заяви Благовест Белев.
По отношение на позицията на парламента по въпроса с помощта към Украйна Белев коментира, че българският парламент е излязъл с декларация, в която се казва, че страната ни ще оказва хуманитарна помощ на Украйна и толкова.
"Това е достатъчно. Ако ЕС и НАТО като колективни органи вземат друго решение, тогава въпросът ще се обсъжда в българския парламент. На този етап България е ангажирана с хуманитарна помощ", заяви заместник-председателя на Комисията по отбрана.
Според него последният доклад за състоянието на българската армия от 2020 г. много ясно показва какво е нивото й.
"Искам да кажа нещо, което съм казвал няколко пъти и не се страхувам да го повторя - българската армия е с много висок дух и винаги, когато някой говори за нея, той трябва да го прави с нужното уважение", категоричен е Белев.
Това, че техниката не е в достатъчно добро ниво е отчетено в доклада и нуждата от тези способности се попълва било то с техника от НАТО или пък с друг вид помощ, която ни е необходима, посочи още той.
Относно закъснението и договорите за F16 Белев заяви, че договорът е със степен на конфиденциалност и от Комисията по отбрана не са се запознали с него. Комисията ще се запознае с онази част, която е достъпна, ако има необходимост, добави още той.
По думите му забавянето на самолетите се обсъжда на няколко форума. Забавянето е поради обективни причини и форсмажорни обстоятелства, каза Белев. Затова строежът на самолетите ще излезе извън графика, но с колко ще се забавят F16 не става ясно от думите му.
Той сподели, че по инициатива на Комисията по отбрана е решено да се направят поредица от посещения "по следата на F16".
Започнахме с военно-въздушното училище в Долна Митрополия. Там ни запознаха със състоянието на учебния процес и материалната база. Обсъждаме да посетим и базата в Граф Игнатиев. Тогава ще имаме по-ясна представа за състоянието на инфраструктурата такава, както трябва да бъде за посрещането на F-16, завърша Благовест Белев.