Поскъпването й е неминуемо, казва производителят Димитър Консулов
След скока на олиото поскъпнаха и яйцата, става ясно след обиколка по пловдивските магазини. Допреди 2 седмици те се продаваха за 22–25 ст. за брой в зависимост от големината, към днешна дата те вече струват 32-36 ст.
"Нашите търговци са безпощадни. Само да видят, че вятърът сменя посоката си и веднага вдигат цените", коментират подразнени клиенти, докато обикалят рафтовете.
Очакванията са за Великден да стигнат 50 ст. бройката, когато търсенето стане още по-голямо.
Продавачи пък се оправдават с производителите, тъй като те вдигали стойността.
В голяма птицеферма край Асеновград яйцата в момента са 24 стотинки, а във фирмените й магазини на дребно се продават по 0,28 лв.
"Да не би да са снасяни от по-специални кокошки? Има такива, които се отглеждат свободно. Вероятно техните яйца са по-скъпи", смятат клиенти.
Производители изтъкват, че има завишение на житото и царевицата, оттам се вдигала себестойността на яйцата.
"Край на омлети, миш-маши, баници, кексове и всякакви приготовления с яйца", каза пенсионерката Величка Димова. Следващата стока с нова цена е майонезата, тъй като се приготвя с олио и яйца.
„Получихме новата пратка от популярна българска марка на цена от 1,60 лв. за кутийка от 200 г. Засега не сме я вдигнали, но ако при следващото зареждане отново е по-скъпо, ще трябва да я завишим, няма как”, обясни собственик на квартален магазин в Кючук Париж. Така и руската салата ще нагарча.
„От понеделник вдигнахме фабричната цена от 1,14 на 1,26 лв. Опасявам се, че това е междинно поскъпване, но докъде може да стигне, никой не знае. Украйна е един от най-големите производители на слънчоглед в света, а сега там има война”, коментира пред „24 часа” един от най-големите производители на майонеза у нас Димитър Консулов. Той обясни, че разликата в цените на яйчния прах, с който повечето фабрики работят, и яйцата е минимална, затова и увеличаването на себестойността на майонезата е неминуемо.
Консулов е на мнение, че в световен мащаб основен принос във вдигането на цените имат борсите. „Това, че една стока някъде по света е евтина, а другата е скъпа, не значи, че борсите ще усреднят цените. Всяка борса се стреми към най-високата цена и в този смисъл тя е нещо непазарно. След 50-100 години, когато нас няма да ни има, борсите ще бъдат отчетени като грешка”, прогнозира Консулов. Той даде пример с вдигането на цените на горивата в САЩ, където вносът от Русия е само 2-3% от общото количество, но все пак поскъпването е факт.