Не дай, Боже, да се наложи да ги ползваме. Не може да се стъпи от бутилки, мръсотии и изпражнения, камо ли да стоим в тях с часове.
Така 77-годишната Соня Дионисиева описа едно от големите бомбоубежища в Пловдив. Това е бившият ресторант "Пещерата", издълбан в скалите до Понеделник пазара. "Беше много посещавано заведение. От таваните висяха епруветки, наподобяващи сталактити. Но от много години е затворено, а входовете му са превърнати в тоалетни от клошари", каза жената. Жилището й е на метри от някогашното заведение.
Централният вход е затулен в саморасли дървета и клони. "Още с влизането попадаш в коридор с разклонение. Вътре са цели подземни улици. Не зная дали въздуховодите работят. Зиме и лете поддържаха еднаква температура", връща лентата пенсионерката. По думите й в соца било прочут ресторант с жива музика и много клиенти. Предназначението му е скривалище, но до ден днешен не било ползвано като такова. И дано не се налага, кръсти се Дионисиева.
"Има и втори вход. Елате да ви го покажа", казва тя и ни повежда в посока към бул. "Цар Борис Трети". Точно под новата резиденция на митрополит Николай (бившето гръцко училище - б.а.) има проход, осеян с бутилки и всякакви мръсотии. Вратата представлява метална решетка, но по всичко личи, че е изоставено. "Тук е царството на клошарите", допълва Соня. Как ще се крием, ако се наложи, недоумява жената. Чула, че има и трети вход - от другата страна на тепето, но не била сигурна.
"Нали някой трябва да поддържа тези съоръжения? Защо не го правят", недоумява Дионисиева.
Не по-различно е състоянието и на друго бомбоубежище, което се намира точно до храма "Св. Богородица". Известно е като бившето заведения "Нонстоп", което работеше през 90-те години на миналия век. И то е вкопано в скалата и подземията му отвеждат до Пловдивската митрополия. Имало разклонение и към Тунела. Заключено е от години с ръждясала врата, облепена с всевъзможни плакати. Минувачите, които всеки ден се спускат откъм Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, едва ли подозират предназначението му.
На същия хал е и скривалище в затворената преди доста години сладкарница "Скалата" в подножието на Сахат тепе. Отвън изглежда доста изоставено. В съседство има и друго бомбоубежище, но там има действащ ресторант, който обаче в момента е затворен. А на метри до сградите на БНР и БНТ е единственното поддържано скривалище на "Гражданска защита".
По информация на "24 часа" бомбоубежищата в Пловдив са общо 14. От Пожарната, към която са зачислени, отказаха да дадат информация за състоянието им. И ни насочиха да питаме Главна дирекция "Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението".
"Още като областен управител ги поисках, за да ги превърнем в художествени галерии с уговорката при нужда автоматично да се ползват по предназначението им. Не ми ги дадоха", обясни кметът Здравко Димитров. Всеки ден като минавал покрай бившата сладкарница "Скалата" се ядосвал, виждайки в какво състояние е.