Концертите в Пловдив на Трети март се отменят. Все още в общината умуват дали да има и официално честване на Бунарджика. Решението ще бъде взето утре.
Според кмета Здравко Димитров не е уместно, когато бушува война, загиват хора и хиляди бежанци напускат Украйна в Пловдив да звучи музика и да се вихрят танци в центъра на града.
Под въпрос е официалното честване, което всяка година на Трети март се провежда пред паметника на Цар Освободител на върха на Бунарджика.
"Тези, които желаят, могат да се качат и да оставят цветя", коментира Здравко Димитров. Имало опасения, че на Бунарджика ще отидат хора с руски и украински знамена и може да се стигне до ексцесии, тъй като страстите са нажежени. Винаги на този ден привържениците на Русия застават плътно до паметника на Альоша, а останалите - до Царя Освободител. Там се подреждат и почетната рота, духовият оркестър, както и комитет "Родолюбие". Властта се опасява от провокации, които точно в този ден не били желателни.
Тази година словото за Трети март е поверено на ректора на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство проф. Тони Шекерджиева-Новак - изключително умерен и толерантен човек. В случай, че честването се отмени, тя няма да може да го произнесе.
Националният военноисторически музей преди ден обяви, че няма да работи на Трети март в знак на несъгласие с войната в Украйна. Негово подразделение е авиомузеят в Крумово, който също няма да отвори.
Останалите музеи в Пловдив обаче се канят да работят. "Това е националният празник на България. Винаги сме отворени на Трети март безплатно", заяви преди ден директорът д-р Стефан Шивачев.
Заради събитията, разтърсили Европа и света, мнозина поставят под въпрос дали 3 март да бъде национален празник на България. Чуват се гласове за такъв да бъде обявен Шести септември - Съединението на България.