Кукерски празник за здраве, плодородие и изпращане на зимата стягат в Карлово преди Сирни Заговезни. Програмата започва още в петък – 4-и март със шествие на маскираните из целия град и ще продължи до неделя – 6-и март.
„В програмата участват 14 състава от региона. Ще дефилират кукерите на Карлово, Баня и Калофер, на селата Сушица, Васил Левски, Климент, Горно и Долно Домлян, Дъбене, Каравелово, Войсил. Имаме и гости от село Расник, Пернишко“, съобщи Ива Савчева от отдел „Култура“ на карловската община.
Цветното кукерско шествие из Карлово е планирано за събота – 5 март, от 10,30 ч., като маскираните ще озвучат с чанове и хлопки централния площад на подбалканския град.
Най-красивите, най-страшни и уникални маски с обредни танци и песни ще плашат злите сили и ще пропъждат зимата и студа. В играта са включени и ритуали за здраве на хората и животните, а също и за плодородие.
Карловци наричат празника “Старчовден”, защото някога в Розовата долина са наричали кукерите “старци”. В квартал “Сушица” ги наричат и арапи, защото в маските и костюмите им преобладава черния цвят, а и защото старото име на квартала е Арапово.
В неделята на 6-и март, когато е Сирни Заговезни, в повечето селища в община Карлово ще има кукерски игри.
Корените на празника Старчовден са още от турско време. Първите писмени данни за обичая в България са от VІ– ти век, а се смята, че началото му е още по-назад във времето, като в основата на кукерските игри стои езическото вярване за омилостивяване или прогонване на злите сили, за здраве и плодородие на хора, добитък и реколта.
Старчовските игри са предвестници на пролетта, знак на подготовка за усилена земеделска работа, надежда за благодат, изобилие и за по-добро.
"Засега нямаме намерение да отменяме празника заради войната в Украйна“, твърдят от община Карлово. Но се застраховат, че ситуацията е динамична и ако дойде разпореждане за обратното, то ще е в последния момент.
Ето и пълната програма на празника.