Лихвите по депозити отново надолу, но минимално, при жилищните кредити има задържане
Плащане с дебитна карта през ПОС - това е единствената услуга, за която все още не всички банки събират такси. Всички останали цени на банковите услуги са се увеличили, при някои това е с 50% и продължават да растат. Това показват последните данни на БНБ, обявени в петък. (Колко средно се плаща - виж графиката.)
Най- много потребителите са засегнати от въвеждането на такси при операции с банкомат, както и при преводи на пенсия и други социални плащания, които до началото на тази година бяха безплатни. Най-сериозно е поскъпването при внасяне и теглене на пари в офис на банка, защото се взема процент от размера на сумите.
Същото се повтаря и при тегленето от банкомат - сегашните такси са 0,16-0,20% върху изтеглените пари.
Инфлацията може да увеличи лихвите и таксите, прогнозираха финансови експерти и банкери. Преди две седмици ЕЦБ обяви, че ще коригира нагоре лихвените нива, когато инфлацията в еврозоната надхвърли 2%. Движение нагоре има и в момента, започнало от лихвите по големите фирмени кредити, показват данните на БНБ. Например средният процент по заеми до 1 млн. евро, договорени в левове, се е повишил до 2,92% през януари.
Заемите за домакинствата още не са засегнати от подобни движения. През януари средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове дори се е понижил до 8,35%. За първи път от около година при ипотечните кредити има задържане на лихвите - 2,62%, но ГПР по тях се вдига, макар и незначително, до 2,88%. Лихвите по депозитите продължават да намаляват и средно вече са 0,09%.
За да облекчи банките, от 1 април БНБ сваля ограничението за разпределяне на печалбата за 2019 и 2020 г. То бе въведено заради пандемията, с което бе спряно изтичането на близо 7 млрд. лв. към банките майки в чужбина.
От централната банка обаче посочват, че са готови да върнат ограничението, ако това се наложи.