- Всички медици в парламента обединени зад идеята да се излъчи такъв съвет.
- Новият орган ще е с мандат поне 6 г., за да пази “институционалната памет” за стратегическите цели в сектора
Към парламента да се създаде здравен съвет, който да следи за спазването на дългосрочната здравна политика в България.
Идеята лансира д-р Александър Симидчиев. Миналата година пулмологът за първи път влезе в политиката именно с амбицията здравната реформа най-сетне да се случи. Сега около инициативата на депутата от “Демократична България” за своеобразен здравен борд са се обединили медиците и здравни експерти от всички партии, разказа той пред “24 часа”.
Всъщност за това настояха още преди 5 г. от Българския
лекарски съюз Тогава те пратиха писмо до президента с искане да се сформира експертен борд по здравеопазване, който да заработи към Консултативния съвет по национална сигурност. Съсловната организация предлагаше той да включва не само медицински специалисти, но и представители на медии и пациентски организации. А че здравната система е елемент от националната сигурност, доказа и COVID пандемията, коментират лекари.
БЛС тогава подчерта, че близо 10 г. след началото на здравната реформа системата все още е небалансирана и не е съобразена с действителните потребности на пациентите.
Сега идеята на д-р Симидчиев, намерила подкрепа сред останалите експертите от партиите, е здравният съвет да се конституира по подобие на фискалния - органът към НС, който следи за спазването на бюджетната политика и това как се харчат парите на държавата.
По същия модел в здравния съвет ще се избират членове на паритетен принцип - по един експерт от всяка парламентарна сила. Членовете и председателят ще са с мандат от поне 6 г., за
да могат да консултират поне
два парламента Главната цел е да служи като “мост” за здравната политика при смяната на властта.
“В България имаме отчайваща нужда от орган, който да се занимава със стратегията на политиките в здравеопазването. Иначе всеки парламент започва от нулата. И здравеопазването започва от нулата, и правителствата. Трябва да има институционална памет за стратегията на здравопазването”, казва здравният експерт на ДБ.
Той вече е обсъдил борда с колегите си медици от всяка парламентарна формация и е получил одобрение. Голяма подкрепа намерил и сред опозицията след разговора си с двамата бивши здравни министри от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов и Кирил Ананиев.
Пред “24 часа” подкрепа изрази и шефът на здравната комисия доц. Антон Тонев. “При стабилните здравни системи, като на Франция, Германия, Великобритания, никога не разбираме кой е министър на здравеопазването. Там няма политика, люшкане между ляво и дясно. В България страстите са големи и винаги новата власт иска да прави промени, а един такъв орган би създал приемственост и прогнозируемост на здравната система”, коментира той.
До 2-3 седмици д-р Симидчиев ще е готов с първия вариант на законопроекта. Можело да се добавят текстове към Закона за здравето, а може и да се създаде нов специален закон за съвета. По текстовете вече работят юристи, специалисти по здравното законодателство. Преди да се стигне до окончателния вариант, Симидчиев ще го представи пред всяка партия. Едва след като всички дадат своите идеи, законопроектът ще влезе за гласуване в здравната комисия.
“Държавата трябва основно да се грижи за общественото здраве - да сме здрави като нация, като народ, да имаме по-голяма продължителност на живота и по-ниска детска смъртност. Това става с устойчиви мерки”, казва депутатът.