Патрули ще обикалят през целия ден в траурните паркове на Пловдив, за да следят за просяци, които притесняват близките на починалите.
"Създали сме организация всеки да почете спокойно мъртвите си на Задушница", твърди шефът на "Траурна дейност" Коста Попов. Дни по-рано работници с метли почистиха алеите.
Това е първата за годината Задушница, която предшества Великденските пости. "Най-важно е близките да отидат на гроба, да занесат червено вино и водичка за преливане и да запалят свещички. Другият вариант е да запишат служба в църквата, в която да се прочетат имената на близките покойници", обясни отец Лазар.
Съботният ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) е отреден за почит на мъртвите. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелие и апостолски текст.
За помена се приготвя варено жито. Българската традиция включва и хляб и вино. В по-ново време се прибавят дребни сладки и соленки.
В църковния календар има няколко избрани дни от годината, в които живите отдават респект на мъртвите. За тази година днес е първата задушница. Втората, наричана черешова, ще е на 11 юни 2022 г.
Третата и последна задушница за годината е Архангеловата, която назовават още мъжка. Тя е на 5 ноември 2022 г.
Според Коста Попов ако времето е подходящо, гробищата ще бъдат много посетени. През целия ден до траурните паркове градските автобуси ще вървят по делничен график.