Право да се върнат на лекции присъствено и без зелен сертификат получиха от вчера студентите. Според заповедта на здравния министър Асена Сербезова това може да стане при създаден график, който осигурява използване на до 50% от капацитета на помещенията и присъствие на 50% от групите, които да не се смесват. Остават задължителни носенето на маски, дезинфекцията и проветряването на залите на всеки час.
Студентите обаче не искат да учат присъствено, стана ясно от петиция с над 1300 подписа, изпратена от учещи в УНСС до ректора проф. Димитър Димитров.
“Настояваме да бъде направено честно проучване сред студентите, преподавателите и служителите на УНСС какви са нагласите за връщане към аудиторните занятия, при положение, че под 30% са ваксинираните студенти и това е сериозна заплаха за здравето на всички нас”, пише в нея. Младежите не вярвали и че противоепидемичните мерки в университетите ще се спазват.
Другият довод е, че заради продължителното онлайн обучение до момента много студенти са освободили общежитията и квартирите си. “Подобно връщане “на пожар” ще предизвика огромно неудобство за студентите в чисто организационен и финансов план”, обясняват те. И искат решението да бъде взето с онлайн анкета.
“Ние не сме изцяло против присъственото обучение, но смятаме, че щеше да е много по-адекватно то да се въведе в началото на академичната година. За студентите, които не са от София и са освободили квартирите и общежитията си, е много трудно да се върнат. Това ще струва 2500-3000 лева за квартири”, каза пред “24 часа” Мишел Недялков, който е от организаторите на петицията. Много от студентите пък все още ги било страх от COVID.
Засега ректорът на УНСС проф. Димитров не е отговорил. Студентският съвет към УНСС обаче подкрепя поетапното връщане на присъственото обучение. “Държавата прави крачка към възстановяване на нормалността, така че университетите също могат да я направят”, коментира шефът на Студентския съвет към УНСС Ангел Стойков. Той е разговарял с членове на други студентски съвети, които искат до края на февруари да се върне присъствената форма на обучение.
Неофициално обаче младежи признават, че са свикнали с онлайн обучението и то им е по-лесно. Много от тях дори не включвали камерите си, докато им се изнасят лекции. Освен това се наблюдава повишение на средния успех, който е нужен за стипендия, при изпитването през компютъра у дома.