В началото на март в България ще има посещение от експерти от американския Департамент по отбрана, след които ще стане ясно какви компенсации ще получат българската държава и ВВС за забавянето на доставката на F-16. Това обясни министърът на отбрана Стефан Янев в отговор на въпрос на Ангел Георгиев от "Възраждане".
Министърът обясни, че при такъв тип договори - правителство с правителство, гарант за изпълнението на договора от американските компании е правителството на САЩ. При забавяне или неизпълнение, то налага същите санкции по отношение на компаниите, с които е сключен договора, каквито би наложило, ако тези договори бяха сключени в интерес на Департамента по отбрана на САЩ.
Янев обясни, че според стандартните условия на договора купувачът може да го отмени или да заличи отделни точки във всеки момент преди доставката на отбранителните продукти или извършването на услуги, но всички разходи във връзка с тази отмяна, са изцяло за негова сметка.
Правителството на САЩ ще положи максимални усилия, за да консултира купувача относно възможни закъсненя.
На практика вече сме в разговори с правителството на САЩ и очаквам посещение до края на февруари или началото на март да имаме посещение на съответните специалисти от Департамента по отбрана на САЩ. А следващата седмица ще има видеоконферентни разговори за това, обясни военният министър.
След като бъдат обсъдени всички параметри - възможното забавяне, компенсации, възможните действия на двете правителства и след това на компаниите, като бъдещи стъпки, тогава ще бъдат коментирани бъдещи действия, не даде Янев конкретен отговор на въпрос дали договорът може да бъде прекратен.
Не можем да говорим за последващи действия и намерения, след като не знаем на какво се дължи това забавяне и какви са възможните ходове. Едва като ги знаем, ще може да се реши дали можем да променяме клаузи или да търсим отмяна на целия договор, обясни Янев.
И напомни, че договорът не е само за самолети, а за за цялата логистична поддръжка.