Решението ще бъде взето на подпис, на 22.03. избират нов председател на най-голямата червена структура
Националният съвет на БСП да отстрани шефа на най-голямата червена организация - тази в София, Калоян Паргов. Това предложи “Позитано” 20, позовавайки се на подписка от над 30 членове на Градския съвет на БСП.
Заседанието на пленума бе свикано на “подпис”, а предложението на Изпълнителното бюро е за “налагане на мярка за партийно въздействие на Калоян Паргов - временно отнемане на правата за заемане на партийни длъжности, членство в органите на партията и право да се кандидатира за такива в срок от една година”.
Часове преди да бъдат разпратени документите за пленума, самият Паргов обяви, че ще поиска вот на доверие от делегатите на Градската конференция в София. Така е най-справедливо - да направим нашия избор “на светло”, написа той във фейсбук.
Всичко започна в сряда,
когато пресцентърът на “Позитано” 20 изпрати съобщение, че социалисти от БСП - София, са събрали подписка до Националния съвет и настояват за наказание на Паргов с призив “задкулисието в градската организация да спре”. Сред тях са шефът на групата на БСП в парламента Георги Свиленски и министърът на туризма Христо Проданов, които са членове на Градския съвет, както и председатели на някои от районните организации.
В отговор Изпълнителното бюро на столичната структура предложи Градската конференция да се събере на 19 март и да гласува вот на доверие на Паргов.
Сутринта в четвъртък стана ясно, че е свикано заседание на подпис на Националния съвет. А в решението освен точката с наказанието на Паргов е включена и втора - за заседание на Градската конференция на 22 март, на което да бъде избран нов председател на БСП - София.
В мотивите, изпратени от Изпълнителното бюро до членовете на пленума пише, че действията на Паргов “водят до прогресивно спадащите авторитет и влияние на градската партийна организация на БСП в столицата”.
“Това не отговаря на истината!”, е написал в отговора си до пленума самият той. И дава примери с резултатите за партията от местните избори през 2019 г. в София, когато червената листа взема 72 667 гласа, а преференциите му като неин водач били 4149.
“През ноември 2021 г., на третите поред парламентарни избори с водачи на листите Христо Проданов, Георги Свиленски и Корнелия Нинова в София, партията получи 44 026 гласа. Числата говорят сами по себе си”, пише Паргов.
“Категорично не приемам обвиненията за задкулисие
в Градската организация на БСП - София. Откакто съм председател - от 2013 г. досега, няма нито един постъпил сигнал в контролните органи на партията срещу мен за нарушаване на уставните норми, партийния морал и човешката етика. Винаги съм се отнасял толерантно към различните мнения и с уважение, като съм се стремил да балансирам настроенията в полза на единството на партията”, пише Паргов до другарите си.
Към мотивите за искането на наказанието му до пленума се дават обаче конкретни примери от писмото на социалистите. Сред обвиненията към Паргов са: системно нарушаване на устава с несвикването на заседания на ГС на БСП в София повече от 2 месеца;
фалшифициране на подписи
на проведено неприсъствено заседание в края на януари; непредоставяне на информация за това заседание и въвеждане в заблуждение.
Самият той оборва обвиненията с думите, че не отговарят на истината и дава конкретни примери.
Паргов е обвинен от съпартийците си още, че като шеф на групата на съветниците на БСП в Столичния общински съвет вече 2 г. “води политика, която противоречи на решенията на Градската конференция и Градския съвет”. Като примери се дават изборът на председател на СОС от ГЕРБ, както и “прикриване на злоупотребите на ГЕРБ при организиране на обществени поръчки”.
“Що се отнася до клеветата, че съм прикривал злоупотреби на ГЕРБ в СОС, съм длъжен да заявя, че активно и последователно се противопоставям на пагубната политика на ГЕРБ в ущърб на софиянци и обществения интерес”, отвръща Паргов. И обяснява, че в дейността си групата на БСП в СОС винаги е спазвала и отстоявала политиките, заложени в предизборната платформа и решенията на партийните органи.
А по повод скандала, при който стана ясно, че
трима другари дали гласовете си на Георги Георгиев от ГЕРБ за шеф на СОС
Паргов обяснява, че е било взето решение на групата на БСП да се гласува “против”. Лично той бил болен от COVID и не участвал в тайния вот, а приел “с огорчение” решението на тримата, макар гласовете им да не били решаващи за избора.
Решението на Националния съвет за съдбата на Паргов трябва да стане ясно най-късно до 19 февруари. Ръководството има мнозинство сред членовете на пленума и очакванията са шефът на столичните социалисти да слезе от поста.
Предложеното от Изпълнителното бюро решение предизвика реакция на знаково червено лице- Антон Кутев, който обяви, че напуска НС на БСП. (Виж по-долу.)
Антон Кутев, говорител на
кабинетите “Янев”, остава
редови социалист, името му
се споменава за
нов проект на Мая
Говорителят на двата служебни кабинета на Стефан Янев - Антон Кутев, напусна Националния съвет на БСП. Решението си обяви лично с емоционален пост във фейсбук - обръщение към другарите му.
Напуска пленума “поради задълбочаващите се политически различия с тясното политическо ръководство на партията”. Но остава в БСП като редови член.
Поводът за това тежко за мен решение е, че не искам да участвам нито в разразилите се персонални “чистки” в партията, нито в профанизирането на лявата идеология, на които ставаме свидетели през последните години, написа Кутев. И обясни, че има идеологически, политически и кадрови различия.
Той е едно от лицата на вътрешната опозиция на сегашното ръководство. След изборите на 14 ноември, когато БСП остана четвърта сила, Кутев излезе с пост отново във фейсбук, в който поиска оставката на Корнелия Нинова.
Дни преди балотажа лидерът на БСП обвини президента и служебния кабинет, че чрез думите на говорителя те искат оставката ѝ. Кутев обясни, че постът е бил от личния му профил и не ангажира правителството и държавния глава, след което подаде оставка като говорител. Тя не бе приета, но той не се изяви публично до края на мандата на “Янев-2”.
В последния месец името на Кутев упорито се свързва с новата лява платформа, която се създава около Мая Манолова, но той отказва коментар по темата.