1261 са постъпилите възражения по проекта, днес е финалната дискусия
След влизане в сила на устройствения план на Борисовата градина Столичната община ще има възможност в рамките на 5 г. да придобие частни имоти в парка, сред които къпалнята "Мария Луиза" и Летния театър като ги отчужди. Предстои експертния съвет по устройство на територията да прецени дали тези обекти ще бъдат максимално защитени, когато са в по-големи имоти, отредени за парк, както предвижда проекта на плана или в по-малки, както предлага "Демократична България", които са отредени за социална инфраструктура. Това заяви главният архитект на София Здравко Здравков.
Днес от 17,30 ч ще се проведе финалното обществено обсъждане на проекта за устройствен план на най-големия столичен парк. То ще бъде онлайн.
"В парка има огромен брой частни имоти. Този план дава възможност в бъдеще те да бъдат придобити след отчуждаване", уточни Здравков.
Той напомни, че проектът за устройствен план се работи вече шеста година и е претърпял сериозна трансформация с цел да бъде максимално консервативен. Последно са отразени 29 препоръки на експертния съвет. Отпаднали са идеите за ново строителство в парка - ново климатично училище, музей за зелената памет на София, застрояване при бившия ресторант "Тенекиите", преместване на конната база, нова алейна мрежа, атракционно влакче от гара "Пионер" до НПЗ "Хладилника" и многофункционална спортна зала при гара "Пионер".
"Целта на плана е да подобри пешеходната и вело достъпност в парка, да подобри сигурността в него и да запази в максимална степен този паметник на градинското и парково изкуство", посочи Здравков.
По проекта са постъпили 1261 възражения.
"1200 от тях са абсолютно еднакви и с идентичен шрифт, различава се само адресатът. Тоест имаме около 60 възражения, но всички постъпили ще бъдат разгледани", увери Здравков.
Възраженията са за недопускане на ново строителство в парка, да няма други намеси освен реставрационни и възстановителни, да няма нови паркинги, да не се допуска създаване на големи урегулирани поземлени имоти в парка и да се реши проблемът с частната собственост. Поставя се и въпросът за бъдещето на стадион "Българска армия".
"Смятам, че този план вече е достатъчно консервативен и може да стигне до внасяне в СОС, след като експертния съвет се произнесе. Той отново може да даде препоръки за преработка. Относно паркингите - предвиждат се два - за общо над 500 коли, при които не се предвижда нито едно дърво да бъде отсечено. Паркингите са необходими, защото имаме постоянни оплаквания от живеещите около парка, че през уикенда улиците до домовете им се превърщат в паркинги. Относно стадион "Юнак" имаме становище от спортното министерство, което настоява възможността за възстановяването на стадиона да остане в проекта за плана. Относно стадиона на ЦСКА - още през 2019 г. е издадена виза, която дава възможност да се изработи и внесе проект за модернизация на стадиона", подчерта арх. Здравков.