В София, Варна и Стара Загора най-много желаещи да помагат в болниците, първи се отзовават медици
Журналист, социолог, системен администратор и юрист са сред желаещите да помогнат на болниците в борбата срещу все още незатихващата пета COVID вълна.
Въпреки че кривата за заболеваемостта бавно тръгна надолу, при хоспитализациите трендът се пречупва по-бавно. Едва вчера за първи път от пика на омикрон у нас броят на настанените в болници падна под 6000, но тежките случаи в интензивни отделения остават около 600. Болниците продължават да изпитват нужда от още персонал на първа линия.
Онлайн платформата бе отворена от здравното министерство на 7 февруари и 50 доброволци, готови да влязат в ковид отделенията,
се записаха само за три дни
Кандидатурите са многообразни, но преобладават тези на медиците, обясняват от “Информационно обслужване” - държавната фирма, която поддържа информационния портал за коронавируса.
“Много от желаещите са студенти по медицина между втори и четвърти курс. Има няколко медицински сестри, като една от тях е с 31 години трудов стаж и вече няколко години е в COVID отделение. Лекар, работил 28 години, е друг записал се”, разказват от компанията.
Сред останалите доброволци са специалист по маркетинг,
психолог, парамедик, акушерка и инженер, мениджър
Кандидат-доброволците трябва да попълнят личните си данни в www.his.bg или в сайта на Единния информационен портал. Задължително се попълват ЕГН, данните от личната карта, телефон и имейл. Желаещите може да опишат какви умения имат и дали са с опит в сферата на здравеопазването.
Сред най-често срещаните умения на доброволците са работа с компютри и в медицинската дейност. Неспециализирана медицинска дейност, работа към структурата за социално подпомагане, обществен ред и сигурност са другите умения, които кандидатите са посочили. Няма доброволец, който да не е посочил поне едно умение. Прави впечатление, че повечето от медиците са отбелязали всички квалификации.
Доброволците имат възможност сами да изберат град и болница,
в която да се включат. София, Варна и Стара Загора са сред най-често посочваните, показва справка на “Информационно обслужване”. Но желаещи да са в помощ на медиците има и в Сливен, Пазарджик, Хасково, Враца, Шумен, Плевен, Бургас, Ловеч и Благоевград. Ако те не напишат своето предпочитание, ще бъдат разпределени от РЗИ за лечебно заведение в региона, за което има най-голяма нужда от хора.
ВМА, “Александровска” и “Пирогов” са трите лечебни заведения, към които най-често доброволците се насочват. Засега никоя от болниците не е потърсила своите кандидати, тъй като лечебните заведения тепърва получават достъп до системата, за да видят информацията за заявилите готовност да помогнат. Оттук те лично ще се свържат с доброволците.
Не само тези, които искат да помагат, а и тези, които продължават да имат вируса за “грипче”, трябва да влязат в отделенията, категоричен е един от първите доброволци Любомир Методиев. “Който не вярва в COVID, просто да се запише за доброволец. Когато постои 10-12 часа в предпазния костюм, когато види как работят медиците и колко е тежко, ще разбере”, апелира доброволецът. Журналистът бе сред влезлите във ВМА в началото на пандемията през 2020 г.
“Започнах 4-часови смени пред входовете на болницата, за да измервам температурата на идващите. После освен на входовете давах дежурства пред спешното. С останалите доброволци бяхме като първата преграда на хората, които имат симптоми и са дошли до болница”, разказва Методиев. По-късно той е помагал със санитарни дейности по 6-7 часа на ден.
“Бяхме доволни, че помагаме, персоналът до ден днешен ни благодари”, обяснява Методиев. Той е журналист, бивш служител в пресцентъра на Министерския съвет, бе и в пиар отдела на ВМА. Казва, че дори не се е замислил дали ще се зарази, а веднага е откликнал на призива на болницата за доброволци. “Чак когато отидох, се замислих, че мога да занеса вируса на семейството си. В онзи момент болниците имаха нужда от помощ. За съжаление, и сега имат, но е много по-спокоен начинът на работа”, коментира Методиев.
Във ВМА, където лежа като пациент, след това като доброволец влезе и лидерката на БСП Корнелия Нинова. Тя предпочете да помага като санитарка дискретно, но бе разпозната от пациент по гласа.
От здравното министерство обясняват, че
системата за набиране на доброволци няма да прекъсне, когато COVID
вълната отмине Тя ще продължи да функционира и след пандемията от вируса, като ще се подпомагат болниците в нужда.