Момичето от село Плъстина с име на цвете спаси два живота на пътя. Помагала е и в ковид отделение, скоро ще завърши като акушерка, но мечтае да учи още за лекар
Кметът на София Йорданка Фандъкова покани достойната българка Билгюл Харунова да изкара стаж като акушерка в една от двете общински АГ болници - “Шейново” или “Света София”.
Фандъкова отправи поканата лично - днес тя се срещна с 21-годишното момиче, отличено в инициативата на “24 часа” “Достойните българи”. През март 2021 г. Билгюл помага на пострадалите при тежката катастрофа между автобус и камион край Козаревец. Макар че
при сблъсъка
самата Билгюл
е ранена,
тя успява да се измъкне. После бързо се връща, за да вади други пострадали от смазания автобус. При жестоката катастрофа на място загиват двамата шофьори и един от пътниците, но смелата Билгюл успява да спаси две момичета.
Тя трябваше да получи отличието си от Фандъкова на специалната церемония в края на януари заедно с останалите герои. Но минути преди това дава положителен тест за ковид и трябва да се върне във Велико Търново. Там учи за акушерка във филиала на МУ - Варна.
Въпреки че не успя лично да я поздрави на сцената, още тогава Фандъкова покани бъдещата акушерка да избере една от двете общински АГ болници за стажа си. А обещанието си непременно да се срещнат лично спази днес, когато я посрещна в кабинета си. Оказа се обаче, че Билгюл е избрала да стажува от септември в столична частна болница. Остава ѝ последният семестър.
“Поканата остава отворена. Винаги можеш да ми се обадиш, ако промениш решението си”, каза ѝ Фандъкова. Двете ще се видят отново наесен, когато момичето се премести в София и вземе окончателно решение.
“Искам да те поздравя с наградата, която нямах възможност да ти връча лично, и да ти благодаря за всичко, което правиш! Надявам се, че родителите ти се гордеят с теб!”, обърна се Фандъкова към Билгюл.
Момичето разказа, че винаги е искала да учи нещо, свързано с медицина. Един разговор с доц. Димитрова - директор на филиала на варненския Медицински университет в Търново, я спечелил за акушерството. “Докато разговаряхме, тя ми показваше и снимки, свързани със специалността. Тогава усетих нещо отвътре и така взех решението”, разказа момичето от омуртагското село Плъстина. Баща ѝ е шофьор на камион, а майка ѝ - готвачка. Има по-малък брат, който е в чужбина.
Билгюл вече е била част от екип при естествено раждане, присъствала е и на секцио. Усетила е
какво означава
да държиш в
ръцете си
нов живот
Признава, че акушерството е трудна специалност, но носи огромно удовлетворение.
Знае обаче какво е и да помагаш на първа линия - била е доброволка в ковид отделение на търновската болница. Взела решението сама. Родителите ѝ първо се притеснили, но после баща ѝ уважил и подкрепил нейното решение, защото тя ще работи тази професия. “Тогава не се разболях от коронавирус, но се случи точно преди церемонията, а нямах никакви симптоми. Много исках да видя всички други, отличени като “Достойни българи”, сподели Билгюл, а кметът ѝ разказа за вълнуващата срещата със “супергерои”.
На въпроса на Фандъкова ще търси ли и тя като много млади мадици реализация в чужбина, Билгюл бе категорична:
“Ще остана тук.
В чужбина става само за почивка, не и за друго”. Ниското заплащане в България е причина колегите ѝ да заминават, признава обаче младата медичка.
Още не е проучила въпроса, но колеги казали, че е възможно дори задължителният стаж тук да не се плаща.
Въпреки това тя мечтае да продължи да учи и да стане лекар. Справя се сама - не иска родителите ѝ да я издържат, защото в момента семейството има сериозни разходи заради здравословен проблем на майка ѝ.
Няма много свободно време, но обича с приятели да ходи в планината: “Спокойствието там ме влече”. Занимава се и с благотворителни каузи, последно на 29 декември зарадвала с лакомства деца и младежи от 6 центъра от семеен тип в Търново.
А името ѝ означава “опознай розата”.
“Красива си като цвете. От сърце ти желая щастие, другото ще го постигнеш сама, защото си силна и упорита. Нека всичко, което правиш, ти носи щастие!”, каза ѝ Фандъкова. Срещата завърши с прегръдка и обещание, че няма да е последна.