Гледайте тук минифилма на "24 часа" - “Да се запознаем с различните деца”
Лъчезарната усмивка на Симона по никакъв начин не издава, че тя изпитва трудности в света около нас. 11-годишното момиче страда от детска церебрална парализа. Ражда се преждевременно. Отначало се развива добре. Малко след първите месеци обаче се появяват първите проблеми и лекарите поставят тежката диагноза.
Въпреки нея Симона е като всяко друго дете - иска да играе и не спира да има мечти. Дори вече знае каква иска да стане - дизайнер на дрехи. Много обича да рисува. Има и модели на тоалети, за които се надява някой ден да достигнат до модния подиум или пък до лично неин бутик. “Искам всичко да си правя самостоятелно. Без никой да ми помага”, казва Симона.
“Тя дава много сили, светлина и любов.
Всички трудности, които ѝ се случват, не я спират да мечтае
Има моменти, в които се натъжава, че не може да прави неща като другите деца, но бързо се взема в ръце и винаги е много усмихната и слънчева”, разказва Паулина, майката на Симона.
11-годишното момиче е част от “Различните деца на България”. Така Анна Йончева и Ваня Тодорова кръщават малка книга, в която събират снимки и историите на малчугани с различни заболявания. Целта е така да запознаят всеки малък ученик с неговите “по-различни” връстници. “Всички деца искат да бъдат разбирани и обичани. Да могат да играят заедно”, простичко обяснява Ваня.
Идеята за книгата идва, след като Анна става свидетел на неприятна случка на детска площадка. Съученик на дъщеря ѝ се опитва да я убеди
да не играят с момиче в количка, защото е болно и това било заразно
“Тогава реших, че мога да снимам всички онези деца, които обществото приема за “различни”, и да ги показвам, за да свикнат останалите с тяхното присъствие. И да се научат да не ги игнорират”, разказва тя.
Не само заради неразбиране децата в инвалидни колички не намират място на детските площадки. Рядко има как да се включат в играта, тъй като у нас катерушките не са пригодени. Затова Анна и Ваня имат още една кауза - да оборудват детските площадки с люлки, на които да могат да се качват и “различните деца на България”.
Люлките представляват везна, на която от едната страна може да се качи инвалидна количка. Наричат инициативата си “Да играем заедно” и с дарения успяват още през 2019 г. да монтират първата такава люлка в столичния парк “Св. Троица”. Само от август 2019 до декември 2020 г. даренията нарастват и монтират 14 люлки в различни краища на страната. Вече и 16-ата е факт, като предстои в Раковски да бъде монтирана освен люлка и въртележка, пригодена за деца с увреждания.
Изработването на всяка люлка струва 4500 лв., а за жалост, вандали често ги чупят
“Всички деца са щастливи, когато играят заедно. Това е и нашата кауза. На всеки в живота трябва да се дава равна възможност. И не само децата със специални потребности, а всеки човек има нужда от това да бъде разбран и приет”, убедена е Анна.
Освен че се опитват да осигурят повече усмивки на площадката за игра, двете жени запознават децата с двигателни затруднения с конете. Ваня Тодорова е собственик на конна база близо до София и е
сред малцината конни терапевти у нас
От 4 г. провежда специални рехабилитации чрез езда, които помагат на мускулатурата и двигателните способности.
Освен това комуникацията с животните много помага на деца с аутистични заболявания. “Така се коригират грешни двигателни модели. Отделно е емоционалната връзка, която детето изгражда с любимото конче. Конете са много социални животни и децата много ги обичат. Чрез това общуване се отварят към външния свят”, разказва Ваня.