С 124 гласа "за" и 88 "против" депутатите приеха бюджета на НЗОК за 2022 г.
Над 6 милиарда лв. ще бъдат разходите за здравеопазване за тази година според бюджета. Ще се запази вноската за здравно осигуряване на 8% от дохода, като работодателите ще продължат да плащат 60% от сумата, а служителите 40%.
В бюджета се предвиждат 604,4 млн. лв. повече за разходи и трансфери. Здравноосигурителните приходи се предлага да бъдат в размер на 5 802 млн. лв. или с 697 млн. лв. повече от 2021 г.
От здравноосигурителните вноски сe очаква да постъпят 3 760 млн. лв. или 433,9 млн. лв. повече от миналата година. При приходите от здравноосигурителни вноски са отчетени ефектите от увеличаване от 1 април тази година на размера на минималната работна заплата от 650 лв. на 710 лв.
За първична извънболнична медицинска помощ се предвиждат 363,7 млн. лв. За специализирана извънболнична медицинска помощ - 380,2 млн. лв. За дентална помощ се предвижда да бъдат заделени 239,7 млн. лв., а за медико-диагностична дейност - 207,3 млн. лв.
Разходите за персонал са в размер на 56,2 млн. лв., което е с 0,2 млн. лв. повече от миналата година.
Приемането на бюджета стана повод за разгорещено обсъждане от страна на народните представители. Депутатите нарекоха бюджетът "бюджет на застоя", "бюджет на статуквото", "копи пейст бюджет", "бюджет на измамата".
От ДПС и ГЕРБ-СДС не подкрепиха законопроекта.
Според Джевдет Чакъров от ДПС "реформи не се правят на парче".
" За поредна година се запазва пропорцията доболничната и първичната помощ. Това показва, че няма заложени никакви реформи", заяви Чакъров.
По думите му не се предвиждат достатъчно средства за спциализация и специализанти, както и няма оформена политика за задържането на кадри.
"30% заявяват, че като вземат специалност и ще напуснат страната. Медицинските сестри също масово напускат страната. Трябва да има ясна политика да задържаме кадрите", коментира той.
"Това е най-правилният и възможен бюджет", пък заяви председателят на здравната комисия от Продължаваме промяната Антон Тонев.
"Кое се е подобрило?Пациентите ли са доволни или медиците са по-мотивирани?", попита на свой ред Чакъров. Като според него се вижда само заявка, без конкретни стъпки.
Предложеният ни бюджет е прекалено оптимистичен по отношение на приходите и разочароващ по отношение на разходите, коментира депутатът от "Възраждане" Елена Гунчева.
Според нея трява да има повече средства за денталната помощ, защото лекарствата, токът и материалите поскъпват и зъболекарите трябва сами да купуват материали. Към допълнителните средства трябвало да се дадат пари и за първа линия на стоматолозите, тъй като те били също толкова застрашени като останалите медици.
Бившият директор на "Пирогов" и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Асен Балтов също се обяви срещу предложения бюджет. Проблем за него бил орязването на университетските болници, за които не са предвидени целеви бюджети. Предвидените пари за онкомедикаменти, пък показвали, че онкоболният сам трябва да си плати лечението.
Бюджетът не бил на реформата, заяви и депутатът от ГЕРБ-СДС Лъчезар Иванов.
"На пръв прочит се вижда, че се увеличават общите средства. Това е стъпка за правилна посока. При по-внимателен прочит обаче прозират доста проблеми", каза Иванов.
Според него не се създават възможности за мотивация за задържане на кадрите, няма заложени средства за адекватно заплащане на труда на медицинските специалисти.