След като в петък си поговориха на живо, главен прокурор и премиер стигнаха до пълен блокаж - първият иска списък на престъпници, вторият му зададе публично въпроси за бизнесмени, Мата Хари и Бойко Борисов
Кирил Петков и Иван Гешев взаимно не си вярват. И това не е новина.
Премиерът и главният прокурор обаче вече общуват чрез призовкар. Първият има данни за “престъпниците в държавата”, а вторият иска списъка. Петков задава въпроси пред журналисти, вместо да дава отговори, и очаква арести.
Ако блокажът продължи и се втвърди, няма обаче кой да сложи белезници на корумпираните. Новата власт е убедена, че Иван Гешев не желае да раздаде правосъдие. Но в парламента няма 2/3 мнозинство, което да свали главния прокурор 5 години преди края на мандата му. Той категорично отказва да даде оставка и вместо това настоява да разследва твърденията, направени от премиера Петков.
Кой тогава ще арестува престъпниците, както поиска министър-председателят? Остават Бойко Рашков и МВР, но те могат да го правят само за по 24 часа. След това идва ред на прокуратурата и после на съда.
Как изобщо държавата ще излезе от този блокаж?
В понеделник, началото на седмицата, ситуацията се усложни още повече. Прокуратурата пожела да получи от премиера Кирил Петков списък с 20 корумпирани, които той бил споменал при разговора с Иван Гешев в петък, когато главният прокурор изненадващо отиде в Министерския съвет. И вчера изпрати призовкар, който да насрочи срещи с прокурор на министър-председателя и на шефката на кабинета му Лена Бориславова. Успя обаче само с нея, като разпитът ѝ ще е на 9 февруари от 15 часа. Той е по преписка, образувана през 2022 г., обясни самата Бориславова.
Премиерът така и не получи призовката си. Защото чиновникът бил принуден да чака 3 часа министър-председателя, за да си свърши работата (и накрая му писнало), според версията на прокуратурата. Или защото бил изтеглен, след като Петков свика вечерен брифинг, за да не връчи призовката пред камерите, според версията на самия министър-председател.
До размяната на въпроси през медиите и призовкари се стигна след продължилия час разговор на Гешев и Петков в петък. Така и не стана ясно какво са си казали, защото и след тази неочаквана среща версиите им се разминаха. Според разказа на Петков Гешев искал да не се закрива специализираното правосъдие, а премиерът твърдо отказал. Според версията на Гешев двамата обсъждали взаимодействието между институциите, важността на съдебната реформа и готовността на държавното обвинение да участва със свои предложения.
Очевидно обаче на петъчния разговор са били обсъждани и имена на хора, които според Петков са корумпирани.
“Премиерът Кирил Петков и говорителят на правителството Лена Бориславова ще бъдат призовани
да се явят във Върховната касационна прокуратура, за да дадат пълен списък с хората, които са в основата на икономическата и криминалната престъпност в страната, но не са били разследвани” - това съобщи прокуратурата в 15,30 часа в понеделник.
От тяхната информация стана ясно, че по време на разговора между Гешев и Петков премиерът е изброил имена и прякори на хора. По думите му те били в основата на престъпността, но срещу това не било направено нищо. Затова прокурорите поискаха пълния списък и доказателствата, с които Петков и Бориславова разполагат.
Главният прокурор разяснил на срещата, че според конституцията и законите разкриването на престъпления е задължение на МВР и те трябвало да уведомяват прокуратурата, припомниха от обвинението.
Според НПК гражданите и длъжностните лица имат задължение, когато узнаят за извършено престъпление от общ характер, незабавно да уведомят орган на досъдебното производство и да предприемат необходимите мерки за запазване на обстановката и данните за престъплението, припомниха още от прокуратурата. Заради това и Гешев сезирал свой заместник за предоставената от министър-председателя информация.
Час и половина след съобщението на прокуратурата премиерът Кирил Петков спешно свика брифинг. На който обяви, че
ще отиде при прокурорите, за да им зададе той въпроси,
защото случаите, които бил обсъждал с Гешев, са публични и за тях има информация в медиите. Нямало обаче информация, или поне Петков не я бил срещал, какво е предприела прокуратурата.
След това Петков изброи своите 9 въпроса към прокурорите, които ще зададе по време на разпита.
Какви действия е предприела прокуратурата за Мата Хари, след като бившият премиер Бойко Борисов е казал, че знае коя е жената, щял да попита Кирил Петков. Мата Хари бе наречена от Борисов жена, за която той предполага, че е поставила в нощното му шкафче пачки с евро и златни кюлчета, а след това е направила снимки. Те бяха разпространени през лятото на 2020 г., въпреки че бе установено, че са правени много по-рано.
Петков държал и да знае дали са правени разследвания срещу депутата от ДПС Делян Пеевски, бившия зам.-министър Александър Манолев и бившия зам.-шеф на бюрото за контрол на СРС-та Илко Желязков, след като имената им бяха обявени от САЩ като санкционирани по закона “Магнитски”. Премиерът напомни, че прокурорите публично са обвинили само четвъртия, оповестен от САЩ - бизнесмена Васил Божков.
Кирил Петков имал към прокурорите още един въпрос, свързан с Делян Пеевски. Той бил дали има връзка между това, че депутатът е бил акционер в “Булгартабак”, и отпуснат на фирмата заем от ББР. Данните за заема бяха изнесени от Петков, след като стана служебен министър на икономиката през лятото на 2021 г. и смени борда на банката.
Премиерът искал отговор и дали има връзка между фирмата “Родуей Кънстръкшън”, също получила кредит от ББР, и бизнесмена Румен Гайтански.
Както и дали има връзка между строителна фирма, която според Петков е ремонтирала язовири незаконно, и “господин с прякор Таки”, разясни министър-председателят.
Петков поиска и отговори на въпроса дали е предприето нещо срещу следователя Петър Петров, известен с прякора Еврото, след разследването “Осемте джуджета”. В него се твърдеше, че Петров е помогнал за превземането на фирма след скандал между баща и син.
Седмият и осмият въпрос пък са свързани с информации, разгласени от вътрешния министър Бойко Рашков
Едната е какво е направила прокуратурата по “Барселонагейт” (информация за къща на Бойко Борисов в Барселона) и съмненията на Испания, че в случая има пране на пари. Това испанско съмнение бе обявено именно от Рашков, а досега прокуратурата твърдеше, че няма отговор по случая.
Петков пита и дали има връзка между “Автомагистрали”, изнасянето на пари в чували и организацията ГЕРБ - случай, също обявен гръмко от Рашков.
Защо “Булгаргаз” и бившият му шеф Николай Павлов са отказали евтин азерски газ бил последният въпрос на Кирил Петков. Премиерът се закани и да занесе на прокурорите събрани публикации за още съмнения за престъпления и корупция.
Българските граждани многократно са информирани за предприетите действия по всички случаи от висок обществен интерес. Информацията по конкретните казуси е публикувана на интернет страницата на прокуратурата.
Всеки български гражданин следва да спазва конституцията и законите.
Прокуратурата очаква от министър-председателя г-н Петков и от г-жа Бориславова да предоставят списък с лица, за които твърдят, че са евентуални извършители на криминални и икономически престъпления, както и данните за това.
Върховна касационна прокуратура ще извърши обстойна проверка, като изпълни в цялост задълженията си, съгласно нормативната уредба на Република България, обявиха от прокуратурата на страницата си във фейсбук след брифинга на премиера.
ДПС поиска от премиера доказателства за Пеевски
Никога не съм виждал министър-председател да се държи така, каза зам.-шефът на движението Йордан Цонев
Премиерът Кирил Петков да докаже твърденията си срещу депутата от ДПС Делян Пеевски, призова след вчерашната пресконференция на министър-председателя зам.-шефът на движението Йордан Цонев.
“От цялата документация и всички питания, с които разполагам, смея да твърдя, че нито едно от твърденията на премиера за г-н Пеевски не е вярно. Призовавам го, вместо да говори празни приказки, да докаже твърденията си. Цялата изпълнителна власт е в негови ръце”, се казва в позиция на Цонев, разпратена до медиите.
“В дългогодишната си кариера като политик познавам лично всички министър-председатели на България, президенти и всички важни обществено-политически личности. За първи път чувам и виждам премиер да се държи по този начин - да смесва журналистически разследвания, медийни публикации с откровени лъжи”, казва той.
“Първо - медийните публикации са хубаво нещо, но аз бих могъл да изброя няколко десетки, които са доказано неверни. И то точно от изданията на олигарха и медиен монополист Иво Прокопиев, на които той се позовава”, допълва Цонев.
“Второ – по темата “Магнитски” мисля, че ДПС с г-н Пеевски достатъчно ясно осветлихме целия процес и че не сме съгласни с нито едно от посочените в мотивите твърдения. Като конкретно в рамките на правомощията си поискахме отговори от всички държавни органи и получихме от всички тях отрицателни становища, че при тях не се съдържат данни за извършени от г-н Пеевски деяния, описани в мотивите по санкцията “Магнитски”, казва още той.
Цонев припомня за отговор на Петков от 26 август 2021 г. на въпрос от 19 август 2021 година. В него се казва дословно “извън свързаността с кредита на Булгартабак, където г-н Пеевски е бил миноритарен акционер, ние не видяхме директно участие на г-н Делян Пеевски с други кредитополучатели”.
В позицията си зам.-шефът на ДПС припомня, че движението вече е внесло и специални поправки в Закона за българското гражданство, с които да бъдат премахнати т.нар. златни паспорти, както и искане да се разследват всички дадени до момента такива.
“Буди изключително изумление фактът, че, след като и МВР, и ДАНС и приходната агенция, както и всички държавни институции, които се борят с корупцията, са от 8 месеца практически в ръцете на сегашната власт, премиерът все още говори на базата на журналистически разследвания и статии във вестниците, вместо да борави с конкретни факти и доказателства за лицата и по темите, за които говори”, се казва още в позицията на Цонев.