Над 20 закона залежават, а изслушването на министри вече взе да дотяга дори на коалиционните партньори
Мудна законодателна инициатива и предимно изслушвания на министри от правителството бележат първите два месеца от старта на 47-ото народно събрание. За малко над 60 дни депутатите имаха само 26 работни, а в тях единственото по-важно, което свършиха, бе да приемат мораториум върху цените на тока и водата и да опитат да оправят гафа с пенсиите от 46-ия парламент, след който над 1 млн. пенсионери получиха по-малко пари от тези през декември.
Надеждите на четирите управляващи партии са, че все пак с внасянето и приемането на трите бюджетни закона работата най-сетне ще се ускори. Или допълнително ще забуксува, след като две от формациите - “Има такъв народ” и “Демократична България”, обявиха, че ще бламират предложението на вицепремиера Асен Василев за вдигане на максималния осигурителен доход на 3400 лв.
Какво точно свърши
парламентът дотук?
Краткият отговор е - само добри желания и надежди за промяна, но реално почти нищо.
В първата седмица на този месец депутатите успяха да приемат така дълго исканата от “Демократична България” комисия, която да изготви промени в конституцията в частта за съдебната власт. Управляващите обаче останаха сами в тази си идея, след като ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” решиха да не участват. Това на практика още отсега минира възможността съдебна реформа да се прави в този парламент, тъй като за промени в конституцията е нужна подкрепата поне на 2/3 от депутатите, с каквато управляващата четворка не разполага.
В последната седмица от януари парламентът успя все пак да приеме нещо като начало на реформа в енергетиката - членовете на КЕВР бяха намалени от 7 на 5. Това решение обаче е по-скоро реакция от изненадата на премиера Кирил Петков как точно се определят енергийните цени.
Енергийните цени всъщност изненадват депутатите от 47-ия парламент от ден първи. И с тях бе свързан и най-големият гаф на новите управляващи. Още в първите дни на този парламент през декември ГЕРБ предложиха мораториум върху цените на тока и парното. И изненадващо дори за тях получиха подкрепата на четирите управляващи формации. Из парламента се носят слухове, че в почивката, преди да се приеме мораториумът, шефовете на парламентарни групи от управляващото мнозинство - БСП, “Демократична България”, “Продължаваме промяната” и “Има такъв народ” взели решение, че трябва да го подкрепят главно за да не дадат възможност на ГЕРБ да ги обвиняват, че не мислят за хората. Управляващите обаче въобще не догледаха, че всъщност ГЕРБ предлага мораториумът да запази върху цените от 1 януари 2021 г., без да се вземе предвид, че са увеличавани в средата на лятото. Което означава милиони загуби за енергийните дружества и
постави в шах
правителството
Депутатите трябваше да оправят и друга изненада, след като през януари 1 068 000 пенсионери получиха по-малко пари, отколкото през декември въпреки преизчислението и новия COVID бонус от 60 лв. Разликата се получи заради намалената наполовина пандемична добавка, след като предишният парламент предизборно бе решил за последните 3 месеца на 2021 г. бонусът да е по 120 лв. С гласуваните промени от днес пенсионерите трябва да получат между 50 ст. и 38 лв. доплащане в зависимост от това с колко са били ощетени през януари.
Намаленото ДДС за секторите, засегнати от пандемията, да остане на 9% до края на настоящата година, приеха още в началото на годината депутатите.
Към настоящия момент в деловодството на парламента залежават над 20 проекта за промени, предложени от различни партии. Например “Има такъв народ” иска закон, с който да се опазят и съхранят старите български столици, както и промени в Закона за личната помощ, с които право на асистент да получат и хората със синдром на Даун, с онкологични заболявания и с ментални увреждания и т.н. От “Възраждане” искат да се махне платеното паркиране за хора, които живеят в центъра на големите градове, закон за българския език и др.
В същото време депутатите привикват в парламента поне по два пъти седмично премиера Кирил Петков, за да го изслушват. А това вече започна да възмущава дори коалиционните партньори, като при последното му идване в парламента съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов се обърна към него с думите: “Искаме да отчитате резултати, а като гледам колко време прекарвате тук, не знам кога ще ги произведете”.
Два дни по-късно шефът на парламента от “Продължаваме промяната” Никола Минчев защити постоянното викане на министри в парламента с мотива, че това е “много важна част от парламентарната дейност”. Премълча, че май е и единствената парламентарна дейност за 2 месеца.