Структурните изменения, сред които и премахването на съдиите по вписванията, ще бъдат внесени чрез отделен проект, който ще извърви всички необходими процедури, увери шефът на НС Никола Минчев
Управляващите се отказват да премахват съдиите по вписванията чрез преходните и заключителни разпоредби в Закона за държавния бюджет за 2022 г. С внесените промени се предвиждаше съдиите да бъдат заменени от лица по вписванията, които са приравнени на администратори.
Структурната реформа в изпълнителната власт, която е заложена в преходните и заключителни разпоредби на бюджета, ще отпадне между двете четения на закона, обяви парламентарният шеф Никола Минчев в интервю за “24 часа” в петък.
“Ще се предприеме друг подход - тези промени ще бъдат внесени чрез отделен законопроект и ще бъде извървяна цялата законова процедура по приемането им”, обясни Минчев. Решението е обсъдено вече в управляващата коалиция. (Цялото интервю с Минчев очаквайте в понеделник.)
Предложението на управляващите предвиждаше да се създаде Държавна агенция по вписванията, която ще е на подчинение на Министерския съвет и ще събере в едно Агенцията по вписванията, която сега е към Министерството на правосъдието, Агенцията по геодезия, картография и кадастър и Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване”, които сега са към МРРБ, както и Централния регистър на особените залози.
В момента съдиите по вписванията се назначават от правосъдния министър, но са към районните съдилища и се ръководят от техните председатели.
С внасянето на бюджета в парламента и публичното му оповестяване промяната за съдиите по вписванията предизвика бурна реакция от асоциацията им. Членовете ѝ изпратиха писма до президента, парламента и правителството.
“Държавността изисква тези реформи да не внасят сътресения в действащи институти, които охраняват значим обществен интерес. Акцентът следва да е защита на правата и законните интереси на гражданите и стопанските обекти”, се казва в писмото.
Правосъдният министър Надежда Йорданова проведе онлайн среща с асоциацията и увери, че диалогът с тях и между институциите ще продължи до намиране на най-доброто решение, което да гарантира защита на правата на гражданите.
Прокурорите защитиха
съдиите по вписванията
Асоциацията на прокурорите защити с декларация съдиите по вписванията, чийто статут се променя с преходните и заключителни разпоредби в закона за бюджета.
“Промените се правят при липса на прозрачност и яснота. Нарушен е принципът на плурализма. Законодателното предложение оказва негативно действие на правното положение на съдиите по вписванията. Застрашено е правото на защита на гражданите”, пишат в позицията си прокурорите. Те осъждат подхода за кардинални промени с преходните и заключителни разпоредби в закона за бюджета.
“Тази практика от близкото минало е силно критикувана, включително и от международни институции. Считахме, че вече е отречена, отхвърлена и забравена”, казват от Асоциацията на прокурорите. Според тях мнението на съдиите по вписванията трябва да се чуе при подобни промени за статута им. Създавало се усещане за преследване на нелегитимна цел с неясни интереси. Прокурорите припомнят, че тези промени не са били съгласувани с антикорупционната комисия, каквато е процедурата по закон. И цитират пасаж от решение на Конституционния съд: “Държава, в която правото се подчинява на властта, не може да се определи като правова”.