Христо Иванов начело, ГЕРБ се оттегли след отказ за съпредседател. ДПС прави показно - раздаде готови предложения, в писането помагал проф. Пламен Киров
Прецедент в парламентарната ни история - решено бе създаването на комисия по промени в конституцията, без да е готов проект за такива.
Управляващата коалиция - “Промяната” БСП, ИТН и “Демократична България”, сами ще работят по ремонта на основния закон в частта му за съдебната власт. Първоначално се прие всяка група да излъчи по 2-ма членове, но ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” си направиха отвод.
“Положихме усилия да има конструктивен диалог, не приехте подадената ръка, затова - приятна работа”, отсече шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
“Не успяхме да се убедим в целесъобразността на тази комисия и в дискусии, които целят да тупат топката”, обяви зам.-шефът на “Възраждане” Цончо Ганев.
Начело на комисията застава съпредседателят на ДБ и бивш правосъден министър Христо Иванов. Той пръв настоя преди седмица спешно да се сформира комисия за конституцията, като промените предшестват избора на нов Висш съдеблен съвет. Управляващите не крият, че така виждат пътя за освобождаване на Иван Гешев.
Атанас Славов е вторият член от ДБ. Стойо Стоев и Рена Стефанова влизат от ПП, Филип Попов и Явор Божанков - от БСП, от ИТН - Ива Митева и Андрей Михайлов. Комисията ще работи 6 месеца.
За да търсим съгласие, избрахме да не внасяме наш законопроект - това щеше да означава да поставим всички партии извън мнозинството пред свършен факт. Счетохме, че е редно да създадем площадка, на която да търсим допирните си точки. Така Христо Иванов обясни защо готов проект няма, а ще се сглобява в комисията.
“Какво значи - няма да внасяме сега, въпреки че имаме необходимите подписи. Вие прочели ли сте как се внасят промени в конституцията, или вашият ментор Прокопиев не ви е научил? Комисия се прави по конкретен повод, проучване на въпрос или анкета”, уязви го Хамид Хамид от ДПС.
За промени в конституцията трябват 160 гласа, колкото мнозинството няма. Знак към ГЕРБ - съпредседателско място в комисията, за да се ангажират с проекта, поискаха хората на Бойко Борисов. Отказаха им.
Лятото на 2020 г. казахте, че с терористи няма да преговаряте, сега сте готови. Има ли някой смелостта от вас да излезе и да каже: “Искаме да говорим с ГЕРБ”. Да го каже на своите избиратели, до вчера убеждавани, че ние сме мафиотска структура, попита Тома Биков от ГЕРБ.
Шефът на групата на ИТН Тошко Йорданов отнесе забележка, защото обяви, че още ги приема за мафиоти. Преди това пък нарече “тъпо” изказване на депутат от “Възраждане”.
Идеята е всички да участваме в тази комисия и да сме сигурни, че ще се чуе всяко мнение. Знам, че когато олигархията е в залата, това е трудно, каза Иванов. “Да, олигархът и медиен монополист е тук в залата, вашата група е официален представител”, скочи му Карадайъ.
Малко след дебата от ДПС занесоха в стаята на всяка група своя проект за промени, представен от Карадайъ първо в Брюксел преди дни. В писането му участвали видни юристи, сред тях проф. Пламен Киров.
Единствени от ДБ отказали да се видят, разказа лидерът на ДПС. Отрече да бойкотират комисията. Но обясни, че им направили показно как се правят промени - с готов проект, предоставен за обсъждане на останалите партии.
КОЙ КАКВО ПРЕДЛАГА
Цепят ВСС, главният прокурор ще се разследва. Как - въпрос на партийна фантазия
Близки идеи, но различни начини за реализиране предлагат партиите за съдебна реформа. Ето какви са те:
Намаляване на мандата на главния прокурор от 7 на 5 г. и въвеждане на механизъм за предсрочното му освобождаване (ДБ)
Пряк избор на главния прокурор и предсрочно освобождаване (ИТН)
Разследване на главния прокурор или от друг прокурор (ДПС), или от съдия, определен с жребий и натоварен за случая с правомощия на прокурор (ДБ)
Главният прокурор с правомощия като шефовете на ВКС и ВАС - само да дава методически указания (ДПС)
Извеждане на прокуратурата от съдебната власт, но с възможност тя да контролира актовете ѝ (ИТН)
ВСС става от 24 на 15 души, 1/3 са парламентарна квота, 8 от членовете се избират пряко от съдиите (ДБ)
ВСС се дели на Съвет на съдиите и такъв на прокурорите (същото иска и ГЕРБ) от по 13 души, вече не влизат по право главнияТ прокурор, правосъдният министърът и шефовете на ВКС и ВАС. Парламентът излъчва квотата си с 2/3 мнозинство (ДПС)
Премахват се квотите на парламента и прокуратурата във ВСС (ИТН)
Конституционният съд да може да освобождадва шефовета на ВКС и ВАС (ДБ)
Индивидуална конституционна жалба (ДПС, ДБ и ИТН, подкрепя се и от останалите, иска я и Радев)
Закриване на специализираното правосъдие (ДБ и ИТН)
Премахване на ограничението българин с двойно гражданство да заема висши държавни постове (ДПС, ИТН)