Преди 5 години Джасициуан от село Мидуей, околия Боми, Тибет, преминава шофьорски курс и успешно се сдобива с шофьорска книжка. Благодарение на политиката за субсидирани кредити той си купил кола за пътнически превоз от и до окръжния град. Само за една година изкарал повече от 100 хиляди юана. Сега той се занимава със семейния хотел и инвестира в селския туризъм, животът му става все по-добър с всеки изминал ден.
„Колата е моето съкровище. Благодарение на нея животът ми се подобри“. Джасициуан е изпълнен с надежда за бъдещето.
През последните 5 години около 2,84 милиона души са се преместели от земеделските и скотовъдни зони на автономния район. Благодарение на професионална подготовка по желание и трудоустрояване на излишната работна ръка все повече местни фермери и скотовъдци придобиват нови знания и умения и имат повече избор и възможности за развитие.
В чаената градина към селскостопанската научно-техническа фирма Джанджисин в гр. Нингчи работниците са заети с поливане и плевене на чаените дървета. На табела на входа са показани чаените сортове, цикълът на растеж и предпазните мерки за управлението им. „Работата в чаената градина увеличава нашите доходи“, каза 32-годишният жител Суоланцуому.
Отговорникът на чаената градина Чън Уей представи, че градината заема площ от около 81 хектара земя, където основно се отглеждат чай улун, бял чай и др. Тук работят 32 местни жители с месечна заплата от 6 хиляди юана. Освен това организират и редица курсове за професионално обучение в сферата, добави още той.
След 70 години от мирното освобождение на Тибет насам ускорено се развиват икономиката и обществото и в процеса на ревитализация на селата местните фермери и пастири търсят нови възможности за работа.
В пункта за преместване на бедни хора в жилищния комплекс Лиую чайната на 46-годишния Цюни е изключително оживена. Той непрекъснато приветства клиентите с усмивка на лице.
До април 2018 г. семейството на Цюни все още живее в село Съда, околия Цюшуей, където се изхранва чрез обработването на малък парцел земя и отглеждането на животни. Впоследствие заминава за Лхаса, където Цюни си намира кратковременна работа. Благодарение на политиката за намаляване бедността, цялото семейство се мести в Лхаса. За да им помогне на жителите да намерят работа кметството на града организира курсове по квалификационна подготовка за готвачи, чистачи и шофьори. Оценявайки своите умения Цюни решава да се включи в обучението за готвачи.
Впоследствие неговите кухненски умения се повишават също и разширяват кръгозора му. С помощта на жилищната комисия той отваря чайна, където е пълно с гости благодарение на неговите умения и гостоприемство. Месечният му оборот достига 4000 юана, а животът на семейството му се трансформира
Наред с ликвидиране на абсолютната бедност и постепенното придвижване на ревитализацията на селата в Тибет, колите се превърнаха в обикновеното транспортно средство за семействата. Шофьорските курсове добиват особена популярност сред месните, заяви професор Тудънкъджу от Тибетския университет. Уменията са не само „златен ключ“ за обогатяване на местните фермери и пастири, но и увеличават възможностите им да получат нова работа, добави още професорът.